Zmagasz się z alergią? Z pewnością wiesz, że jej objawy to nie tylko kichanie i piekące oczy. Jak wielu alergików możesz doświadczać trudności z zasypianiem i komfortowym wysypianiem się z powodu nawracających reakcji alergicznych. Nieprzespane noce mogą prowadzić do pogorszenia samopoczucia, obniżenia produktywności i wpływu na ogólną jakość życia. Dlatego tak ważne jest, aby osoby cierpiące na alergie przyjęły wieczorną rutynę, która pomoże im zminimalizować objawy alergii i zapewnić zdrowszy sen. W tym artykule przyjrzymy się różnym aspektom wieczornej rutyny, które mogą być korzystne dla alergików. Odkryjemy, jakie proste, ale skuteczne kroki można podjąć przed snem, aby ograniczyć kontakt z alergenami i stworzyć sprzyjające warunki do spokojnego zasypiania.
Wpuść świeże powietrze do sypialni
Przez cały dzień nasze ciało jest narażone na różnego rodzaju alergeny, takie jak pyłki roślin, roztocza, kurz czy sierść zwierząt. Wieczorne godziny są idealnym momentem, aby zatroszczyć się o nasze otoczenie i przygotować je na odpoczynek wolny od drażniących drobin. Pierwszym krokiem do poprawy nocnego wypoczynku alergika jest dokładne przewietrzenie sypialni przed pójściem spać. Wiele osób zmagających się z alergią unika tego kroku, obawiając się, że jedynie wpuści on do wnętrza kolejną kawkę drażniących alergenów. Warto pamiętaj jednak o tym, że dopływ świeżego powietrza jest kluczowy dla jakościowego nocnego wypoczynku. Wietrzenie pozwala ulecieć z wnętrza sypialni zgromadzonym tam zanieczyszczeniom i drobinom, zamieniając je na chłodniejsze powietrze zza okna. Po wietrzeniu na lepsze zmienia się więc nie tylko powietrze, ale także panująca w sypialni temperatura. Dzięki chłodniejszym podmuchom powietrza sypialnia ochładza się, a my możemy wypoczywać w korzystnych warunkach.
Nastaw nawilżacz
Przed pójściem spać alergicy koniecznie powinni też włączyć nawilżacz powietrza i wypełnić go świeżą wodą. Ten sprzęt pracując, nie tylko podnosi panującą we wnętrzach wilgoć, ułatwiając oddychanie i przynosząc ulgę dla zatkanego nosa, ale także neutralizuje działanie wielu drażniących drobin. Praca nawilżacza sprawia, że przestają unosić się one w powietrzu, nie zagrażają więc nam podczas nocnego wypoczynku. Dzięki niemu możemy więc spokojnie zasnąć i cieszyć się głębokim oddychaniem i ulgą dla poranionej śluzówki. Uwaga — by korzystać z atutów nawilżacza, powinno się pamiętać o jego regularnym czyszczeniu. To niezwykle ważne, ponieważ w zbiorniku na wodę gromadzą się drobinki kurzu i zanieczyszczeń wyłapanych przez nawilżacz podczas pracy. Jeśli nie zadbamy o regularne mycie nawilżacza i jego dezynfekcję, szkodzące nam cząsteczki powrócą do obiegu w wilgotnym powietrzu wyrzucanym przez nawilżacz.
Pamiętaj o regularnym praniu
Nic nie przywołuje do łóżka lepiej niż zapach świeżo wypranej pościeli. Szczególnie powinno zależeć na nim właśnie alergikom, ponieważ oznacza on, że pościel jest wciąż higieniczna. Jeśli mierzysz się z alergią, musisz zwracać szczególną uwagę na czystość sypialni, w tym przede wszystkim łóżka. By uniknąć nieprzyjemnych objawów alergii, powinieneś dbać nie tylko o to, by sypialnia była wolna od kurzu i zanieczyszczeń widocznych gołym okiem, ale także od drobinek ukrywających się w tekstyliach czy dodatkach. Zmieniaj więc pościel, prześcieradła i koce maksymalnie co dwa tygodnie, a w okresie wzmożonego pylenia roślin nawet co tydzień. Pamiętaj także o tym, by prać ją w odpowiednio wysokiej temperaturze. Nie wszystkie materiały można prać w temperaturach wyższych niż 60 stopni, wybieraj więc pościel uszytą z trwałej bawełny, która zachowa swoje właściwości nawet po wielu gorących praniach. Taką pościel znaleźć możesz na przykład tutaj: https://sleepinghouse.pl/148-posciel/.
Wietrz pościel
Pościel oraz tekstylia sypialniane będą lepiej służyły alergikom, jeśli będziemy pamiętać o ich regularnym wietrzeniu na świeżym powietrzu. Dzięki powiewom wiatru i swobodnemu dostępowi do powietrza, z wnętrza pościeli może swobodnie ulatywać nagromadzona w niej wilgoć oraz drobiny zanieczyszczeń. Takie wietrzenie sprawia, że pościel jest mniej podatna na powstawanie grzybów czy szkodliwej pleśni. Jeśli chcesz więc cieszyć się lepszym nocnym wypoczynkiem, regularnie wystawiaj pościel na zewnątrz i pozwalaj się jej wietrzyć. Więcej o tym, jak dbać o higienę sypialni, przeczytać możesz tutaj: https://nawierzchniowe-materace.pl/.
Wybierz antyalergiczne dodatki
Nawet regularne czyszczenie pościeli i dbanie o higienę sypialni nie pomoże nam uporać się z alergią, jeśli nie postawimy na odpowiednie dodatki. Dzieje się tak, ponieważ zwyczajne dodatki sypialniane, takie jak materace, kołdry czy poduszki często wykonane są z materiałów, które kumulują w swoich wnętrzach alergeny. By cieszyć się komfortowym wypoczynkiem, alergik powinien więc wybrać takie dodatki, które przeciwdziałają zbieraniu się w ich wnętrzach szkodliwych drobin. Z pomocą przychodzą całe działy produktów hipoalergicznych. Znajdziemy wśród nich materace wykonane z syntetycznych tkanin i pianek, do których szkodliwe drobinki nie mogą przeniknąć. Należą do nich także antyalergiczne kołdry i poduszki, które bez problemu można regularnie prać w pralce. Dla higieny snu alergika nieocenione są także ochraniacze na materac, które są dodatkową warstwą ochronną, blokującą dostęp zanieczyszczeń i wilgoci do wnętrza podłoża snu. Można znaleźć je na przykład tutaj: https://hilding.pl/produkt/ochraniacz-na-materac/ochraniacz-bawelniany-wodoodporny/.
Unikaj zbędnych dodatków
Stosy ozdobnych poduszek, piętrzące się koce, grube zasłony i miękki, zachęcający do postawienia stopy dywan? Niestety, alergicy powinni unikać takich dodatków w swoich sypialniach, zostawiając je w salonach czy innych częściach domu. Im mniej przedmiotów gromadzących kurz i alergeny znajdzie się w pobliżu miejsca ich wypoczynku, tym bardziej komfortowy będzie ich sen. Warto więc zrezygnować z tekstylnego przepychu na rzecz jakościowego snu wolnego od ataków kichania i kataru.
To samo dotyczy przechowywania w sypialniach alergików. Regał wypełniony książkami, a może półka wypełniona ozdobnymi figurkami? Lepiej jest umieścić je gdzieś indziej niż w sypialni, ponieważ będą gromadzić one spore ilości utrudniającego oddychanie kurzu. Dzięki takim wnętrzarskim kompromisom alergicy mogą cieszyć się komfortowym wypoczynkiem i wstawać bardziej wypoczęci niezależnie od pory roku czy mocy pylenia.
Materiał partnera sleepinghouse.pl