To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Obecnie wielu z nas prowadzi szybkie tempo życia, które opiera się nie tylko na pracy oraz obowiązkach, ale także na własnym rozwoju i realizacji pasji oraz marzeń. Skąd jednak znaleźć czas na te wszystkie aktywności? Doba ma przecież tylko 24 godziny, a potrzebny jest nam również sen. Okazuje się, że kluczowe jest tutaj efektywne zarządzanie czasem, które pozwala na odpowiednie zorganizowanie wszystkich działań w ciągu dnia. Pozostaje zatem pytanie: jak właściwie zarządzać swoim czasem?

Ustal priorytety

Przed rozpoczęciem dnia warto sporządzić sobie listę zadań, które muszą zostać koniecznie wykonane. W ten sposób nie zapomnisz o najważniejszych celach nie tylko w pracy, ale także w życiu osobistym. Poza tym często posiadamy tendencję do zajmowania się rzeczami błahymi, nieistotnymi w danej chwili, które pochłaniają wiele naszego cennego czasu. Rezultat tego jest taki, że sprawy priorytetowe odpadają na dalszy plan, a przecież powinny posiadać dominującą rolę. Nie wyrabiamy się więc z zaplanowanymi przez nas zadaniami. Identyfikacja pilnych działań jest więc kluczowa dla produktywności i stanowi ważną część umiejętności efektywnego zarządzania czasem. Poza tym im szybciej wyrobisz się z najważniejszymi problemami, tym lepiej dla Ciebie — odczujesz ulgę i satysfakcję, a także będziesz mógł pozwolić sobie na chwilę odpoczynku, aby później przejść do innych aktywności.

Jak właściwie zarządzać swoim czasem?Sprawdź, na co tracisz czas

Aby posiąść umiejętność efektywnego zarządzania czasem, trzeba wiedzieć, na co do tej pory najwięcej się go traciło. Przeznacz sobie zatem jeden tydzień, podczas którego zbadasz  dokładnie to, co robisz w ciągu każdego dnia. Notuj swoje wszystkie aktywności, oraz długość poświęconego na nie czasu, niezależnie od tego czy była to praca, czy krótka rozmowa przez telefon z przyjacielem. To pomoże Ci zrozumieć, jak w rzeczywistości dużo czasu posiadasz w ciągu dnia i z kolei jaki jego procent pochłaniają zupełnie bezproduktywne działania. Staraj się więc skrócić czas, który na nie poświęcasz lub całkowicie je wyeliminuj.

Stwórz harmonogram

Prowadzenie notatnika, kalendarza czy planera niesie ze sobą naprawdę wiele korzyści. Dają one między innymi możliwość tworzenia harmonogramów dnia, które wyznaczają poszczególne zadania oraz przeznaczony na nie czas. Upewnij się jednak, że określone przez Ciebie cele są osiągalne. Wraz z ich realizacją, będziesz mógł je odhaczyć w swoim harmonogramie oraz z pewnością doznasz poczucia spełnienia, które utrzyma Twoją motywację do dalszego działania.

Wielozadaniowość to słaby pomysł

Często mamy tendencję do wymagania od siebie zbyt wiele, co może przekładać się na wielozadaniowość. Oczywiście ustalanie sobie celów jest bardzo istotne dla efektywnego zarządzania czasem, jednakże nie powinniśmy wyznaczać zbyt dużej ilości zadań, których realizacja jest dla nas po prostu niemożliwa. Wydaje nam się, że wielozadaniowość to skuteczny sposób na załatwienie wielu ważnych spraw. W praktyce jednak nie wygląda to tak, jakbyśmy tego oczekiwali. Najlepiej idzie nam, gdy skupiamy się wyłącznie na jednym zadaniu, które jest dla nas faktycznie istotne. Starając się rozwiązać wiele problemów w krótkim okresie czasu, obniżamy swoją produktywność, a także możemy odczuć zmęczenie oraz frustrację w razie niepowodzenia zaplanowanych działań. Poczekaj zatem, aż skończysz jedno zadanie, zanim przejdziesz do następnego. Unikaj również zbyt dużej ilości aktywności w ciągu jednego dnia. W ten sposób zachowasz koncentrację oraz poprawisz jakość swojej pracy. Ponadto przekonasz się, że dzięki mniejszej ilości zadań w rzeczywistości jesteś w stanie zrobić o wiele więcej!

Przeznacz czas na odpoczynek

Wysokie ambicje nie są niczym złym, jednakże Twój organizm zawsze będzie potrzebował pewnej dawki regeneracji. Nie można o tym zapominać, ponieważ w przeciwnym wypadku szybko zauważysz, że ciało zacznie odmawiać posłuszeństwa. Planując zatem harmonogram na dany dzień, przeznacz, choć godzinę czasu na porządny odpoczynek. Obejrzyj odcinek ulubionego serialu, przygotuj sobie kąpiel, wybierz się na spacer, po prostu zdecyduj się na to, co sprawia Ci przyjemność i pozwoli się zrelaksować. Poza tym nie zapominaj także o odpowiedniej długości snu — nic innego bowiem nie działa tak regenerująco na nasz organizm. Co więcej, wysypiając się, jesteśmy bardziej produktywni i oraz posiadamy więcej sił do działania. Aby cieszyć się dobrą jakością swojego wypoczynku, warto zdecydować się na zakup wygodnego materaca. Produkt znajdujący się pod tym linkiem: https://sleepinghouse.pl/materace/542-sleepmed-natura-plus.html z pewnością zapewni Ci doskonały komfort. Natomiast na tej stronie: https://hilding.pl/ znajdziesz więcej dobrych jakościowo modeli materacy.

Bądź elastyczny

Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że rzadko kiedy dzień będzie przebiegał dokładnie tak, jak to sobie zaplanowałeś. Często zdarzają się nagłe, spontaniczne „wypadki”, których wcale nie uwzględniłeś w swoim harmonogramie. Warto być zatem elastycznym, aby w razie takiej ewentualności móc zmienić nieco plan działania. Nie pozwól, aby z równowagi wytrąciło Cię dodatkowe zlecenie w pracy, które musisz wykonać jak najszybciej lub zwykły korek w mieście, który opóźni nieco Twój powrót do domu. Podczas planowania swojego dnia uwzględnij zatem pewną tolerancję czasową, dzięki której możesz być spokojny co do możliwości zrealizowania ustalonych zadań. Jednakże musisz być ostrożny, by nie pogubić się w swoich scenariuszach. Myśl zatem w szerszej perspektywie i skupiaj się na tym, co najważniejsze.

Efektywne zarządzanie czasem nie musi być takie trudne, jakie się nam z początku wydaje! Po pierwsze, należy poznać samego siebie i zdawać sobie sprawę z tego, że to, co u innych sprawdza się świetnie, niekoniecznie będzie dobrym rozwiązaniem dla nas. Kluczem jest znalezienie optimum, które zapewni nam pewną równowagę między pracą a życiem osobistym. Natomiast pod tym linkiem: znajduje się więcej porad dotyczących właściwego zarządzania czasem.

Materiał partnera sleepinghouse.pl

 

SleepMed Natura Plus to materac przeznaczony do profilaktyki wad rozwojowych układu ruchowego (mięśniowo-kostnego) oraz zdrowego snu. Producent: SleepMed. Przedstawiciel i prowadzący reklamę: Embe Poznań Sp. z o.o.
ostrzeżenie