Jesteśmy zewsząd otoczeni projektami dużych, przestronnych i luksusowych mieszkań. Niestety, rzeczywistość nie zawsze tak wygląda. Nierzadko mamy do czynienia z małą przestrzenią, którą musimy jakoś urządzić. Czy możemy sprawić, aby była ona komfortowa? Jak najbardziej! Dowiedz się, jak to zrobić!

Czy małe mieszkanie może mieć zalety?

Jeśli myślimy o naszym wymarzonym domu, małe mieszkanie nie jest zazwyczaj tym, co w pierwszej kolejności przychodzi nam do głowy. Zdecydowanie częściej wyobrażamy sobie ogromne, efektowne przestrzenie i liczne wnętrza. Nie zawsze jest to jednak dostępne – zdecydowana większość osób na co dzień żyje w mniejszych, bardziej skromnych mieszkaniach. Nie jest to jednak nic złego, jako że małe mieszkania również mają swoje zalety! Po pierwsze, są o wiele tańsze w utrzymaniu. Odnosi się to zarówno do ich ogólnej ceny, jak i urządzania czy utrzymania. W porównaniu do dużych apartamentów potrzebujemy tu o wiele mniej rzeczy. Kolejny atut, który przekona szczególnie tych, którzy nie przepadają za pracami wokół domu, to fakt, że sprzątanie przebiega znacznie szybciej i prościej. Mniejsza powierzchnia powoduje, że bardzo szybko możemy uwinąć się z wysprzątaniem całego domu. Innym pozytywem małych mieszkań jest łatwość, z jaką możemy uczynić je przytulne. Ograniczona przestrzeń powoduje, że prościej możemy ją zapełnić i spersonalizować. Instynktownie czujemy się tam komfortowo i swobodnie. Będzie to ważna zwłaszcza dla osób mieszkających samemu – w zbyt przestronnym wnętrzu mogliby czuć się niekomfortowo i nie na miejscu. Jeśli zdecydujemy się na wprowadzenie do małego mieszkania, na pewno tego nie pożałujemy. Pamiętajmy jedynie o tym, aby zadbać o kwestie, dzięki którym będziemy mogli urządzić je jak najbardziej komfortowo. Przekonamy się wówczas, że nawet w niezbyt dużej przestrzeni może być nam wygodnie!

Jaki styl do małego mieszkania?

Komfort w małym mieszkaniu - czy to możliwe?Urządzając małe mieszkanie, nie należy postępować pochopnie. Szczególnie ważne jest to w przypadku wyboru stylu aranżacyjnego. Okazuje się, że w zależności od tego, jaki wybierzemy, nasza przestrzeń może się optycznie zmniejszyć lub zwiększyć. Jeśli zależy nam na uzyskaniu efektu optycznego powiększenia, wybierzmy style, które charakteryzują się prostotą, harmonią i naturalnymi elementami. Dzięki temu nasze wnętrze nie będzie niepotrzebnie zagracone. Będzie ponadto prezentować się niezwykle estetycznie. Takie wrażenie zapewni między innymi:

  • styl minimalistyczny,
  • styl skandynawski,
  • styl rustykalny.

Te style to wspaniałe opcje do nie za dużego mieszkania. Dopełnią przestrzeń, ale nie wywołają wrażenia nadmiernego przepychu. Co więcej, w takich jasnych, dobrze oświetlonych wnętrzach o wiele łatwiej będzie nam się zrelaksować. Prosta i harmonijna aranżacja umożliwi nam wyciszenie i spowoduje, że czas spędzony w środku będzie niezwykle przyjemny.

Optyczne powiększenie przestrzeni

Nawet jeśli nie mamy zbyt dużo miejsca w naszym mieszkaniu, możemy tak zmanipulować przestrzeń, aby wydawała się ona większa. To właśnie tzw. optyczne powiększenie. Możemy stworzyć je na różne sposoby. Bardzo chętnie wykorzystywane do tego są lustra. Zawieszając je na ścianie, sprawiamy, że pokój staje się przestronniejszy, a do tego lepiej oświetlony. Lustro może być jednocześnie cenną ozdobą, jeśli dopasujemy jego styl do naszego pomieszczenia. Podobne działanie będzie miało odpowiednie oświetlenie pomieszczenia. Za sprawą świateł zyskamy wrażenie większej przestronności. Zwróćmy uwagę na to, aby nie były to jednak masywne, przytłaczające lampy – lepszym rozwiązaniem jest oświetlenie punktowe lub delikatne, subtelne lampy.

Przytulne wnętrze

Od tego, czy czujemy się w danym wnętrzu komfortowo, w dużej mierze zależy fakt, czy jest tam przytulnie. To kluczowy element, którego brak może sprawić, że w nawet najdrożej urządzonym pomieszczeniu nie będzie nam dobrze. Przytulność to uczucie, dzięki któremu czujemy się komfortowo i swobodnie. Dzięki niej możemy bez problemu się zrelaksować i odprężyć. Okazuje się, że w małych mieszkaniach stworzenie efektu przytulności jest niezwykle proste. W mniejszych wnętrzach naturalnie czujemy się bezpieczniej. Aby spotęgować to odczucie, warto zainwestować w różne dodatki. Na pewno przydadzą się koce lub pledy wykonane z przyjemnych, naturalnych materiałów. Oprócz tego wstawmy do środka świece, które wieczorem nadadzą niezwykłego klimatu. Wybierając meble, postawmy na takie, w których wykorzystano solidne tworzywa. Ważne, aby były funkcjonalne. Nie zapomnijmy też dodać elementów, które sprawią, że przestrzeń stanie się naprawdę nasza – obrazy, zdjęcia czy dekoracje to obowiązkowa pozycja.

Mała sypialnia

Sypialnia jest najważniejszym pomieszczeniem w całym domu, ponieważ to tam śpimy i odpoczywamy. Tam nasz organizm się regeneruje, a umysł wycisza. Nawet jeśli nasza sypialnia nie ma zbyt dużej powierzchni, wciąż możemy sprawić, że stanie się miejscem, w którym z łatwością będziemy mogli się zrelaksować. Potrzebne będzie do tego stworzenie odpowiedniej powierzchni snu. Mowa tu zarówno o łóżku, jak i materacu. Jeśli śpimy sami, łóżko pojedyncze w zupełności nam wystarczy. Unikajmy przesadnie zabudowanych, masywnych modeli, które niepotrzebnie zajmują przestrzeń. Lepiej sprawdzi się łóżko z drewnianym lub metalowym stelażem. Do niego dobierzmy dobry materac. Nawet ten o rozmiarze dedykowanym do łóżka jednoosobowego może zapewnić wygodę tak jak produkty z kategorii https://sennamaterace.pl/112-materace-180×200. Aby jednak mieć pewność, że wybrany przez nas model będzie tym idealnym, warto wcześniej przeczytać artykuł, który szczegółowo opisuje to, jak dopasować model do łóżka pojedynczego https://sennamaterace.pl/baza-wiedzy/121_jaki-materac-dla-singla-pomagamy-w-wyborze-materaca-dla-spiacych-w-pojedynke.

Nie powinniśmy bagatelizować małych mieszkań i ich możliwości, jako że możemy wprowadzić tam komfort i wygodę równie łatwo co do przestronnych wnętrz. Na pewno zdziwimy się, gdy odkryjemy, jak bardzo przytulnie i swobodnie możemy poczuć się w małej przestrzeni!