Upalne, letnie dni są przez wiele osób wyczekiwane przez cały rok. Kiedy ciepłe miesiące nadchodzą, popularną aktywnością staje się opalanie. Piękny, brązowy kolor skóry to w szczególności wiele kobiet. Jednak czy jest to bezpieczne dla ludzkiego organizmu? Warto się opalać, czy może lepiej z tego zrezygnować?
Z jakimi zagrożeniami wiąże się wystawienie na promieniowanie słoneczne?
Wystawienie na promieniowanie słoneczne może być bardzo niebezpieczne. Niestety, ale za opaloną cerę można zapłacić wysoką cenę. Jakie konsekwencje mogą wiązać się z częstym opalaniem?
- Starzenie się skóry — promieniowanie UV w widocznym stopniu przyspiesza proces starzenia się skóry. M.in. sprawia, że zdecydowanie szybciej pojawiają się zmarszczki, skóra traci jędrność, elastyczność i równowagę pigmentacyjną.
- Uszkodzenie komórek odpornościowych — nadmierne opalanie zwiększa ryzyko infekcji i rozwoju chorób skórnych.
- Nowotwory — zbyt długi czas spędzany regularnie na słońcu, może doprowadzić do zachorowania na nowotwór. Najczęstszy rak skóry to czerniak. Jest wyjątkowo złośliwy, a najbardziej narażone są na niego osoby posiadające liczne znamiona i pieprzyki. Słońce może być też przyczyną raka płaskonabłonkowego i podstawnokomórkowego.
- Poparzenie — narażenie na słońce bez stosowania środków ochronnych może skutkować silnym poparzeniem skóry. Czasem jest to na tyle poważne, że konieczne jest zwrócenie się do lekarza — w szczególności gdy na skórze pojawią się pęcherze.
Jak unikać istniejących zagrożeń?
Zagrożeń związanych z promieniowaniem słonecznym można skutecznie unikać. Podstawą ochrony jest oczywiście stosowanie kremu z filtrem. Nie istnieje jeden uniwersalny produkt, który będzie odpowiedni w każdej sytuacji. Zawsze konieczne będzie przeanalizowanie swoich indywidualnych potrzeb — to do nich należy dopasować współczynnik ochrony (SPF). Najczęściej zaleca się nałożenie kremu około 15 minut przed wyjściem z domu i systematyczne dokładanie go. Warto pamiętać o tym, że jest to kosmetyk, który powinien być stosowany nie tylko latem, ale przez 365 dni w rok (w szczególności na skórze twarzy). Decydując się na kąpiel słoneczną, koniecznie trzeba wybrać krem o współczynniku ochrony 50. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w dobre okulary słoneczne. Promieniowanie może bowiem wpływać negatywnie nie tylko na skórę wokół oczu, ale również na sam wzrok!
Jeśli lubisz przebywać na zewnątrz w upalne dni, ale nie zależy Ci na opaleniźnie, wybierz zacienione miejsca. Możesz spędzać czas pod drzewami lub użyć parasola. Osoby, które posiadają dużą ilość pieprzyków i znamion, powinny cały czas kontrolować ich stan. Dodatkowo, w tych miejscach potrzebne będzie też stosowanie większych ilości kremu z filtrem. Jest to bowiem dodatkowy czynnik zagrożenia nowotworem. Konieczne jest też dostarczanie organizmowi odpowiednich ilości płynów. Powinna to być woda! Alkohole, soki i napoje gazowane nie spełnią swojej funkcji. Podczas wyjątkowych upałów można korzystać z napojów izotonicznych. Po ewentualnym opalaniu warto też zadbać o wypoczynek. Wyspanie się na wygodnym materacu — takim jak jeden z dostępnych na stronie https://sennamaterace.pl/108-materace-90×200 – z pewnością ułatwi organizmowi regenerację po wysiłku związanym z długotrwałym pobytem na słońcu.
Solarium czy słońce — co wybrać?
Pytaniem przychodzącym na myśl po ustaleniu, że opalanie na słońcu nie jest bezpieczne, jest to czy podobne negatywne konsekwencje wiążą się z korzystaniem z solarium. Jak wyglądają fakty w tym obszarze?
- Promieniowanie UV — zarówno na słońcu, jak i w solarium na skórę oddziaływuje promieniowanie IV. Choć w solarium jest ono emitowane sztucznie i pozostaje pod kontrolą, nadal jest szkodliwe.
- Czas ekspozycji — zaletą solarium jest to, że czas ekspozycji na promieniowanie może być kontrolowany.
- Uszkodzenia skóry — zarówno na słońcu, jak i w solarium postępuje starzenie się skóry, powstaje ryzyko oparzeń i zachorowania na nowotwory.
- Indywidualna tolerancja — każda osoba inaczej reaguje na kontakt z promieniami UV. Osoby szczególnie wrażliwe na słońce mogą znacznie ucierpieć podczas opalania w solarium.
- Korzystanie z solarium wiąże się z podobnym ryzykiem, jak opalanie na słońcu. Z tego powodu nie jest to korzystna alternatywa.
Jak uzyskać piękną, brązową skórę bez opalania?
Przebywanie na słońcu to nie tylko ryzyko dla skóry, ale również dla innych obszarów funkcjonowania. Wiąże się z prawdopodobieństwem wystąpienia udaru, odwodnienia, a także z nadmiernym zmęczeniem. Czasem upał jest ściśle powiązany z problemami z zasypianiem — jeśli chcesz przeczytać o tym więcej, odwiedź stronę https://sennamaterace.pl/baza-wiedzy/16_jak-spac-w-czasie-upalow. Na szczęście istnieją sposoby osiągnięcia przepięknej opalenizny bez narażania się na uszczerbek na zdrowiu! Obecnie na rynku dostępne są różne rodzaje samoopalaczy. Niektóre z nich są wodoodporne, ich efekt utrzymuje się bardzo długo, a wygodna formuła pianek czy aerozoli sprawia, że ich nakładanie to prawdziwa przyjemność. Stosunkowo nowymi produktami są z kolei kremy brązujące, bronzery w pudrze oraz koloryzujące balsamy do ciała. Większość z nich nie tylko umożliwia uzyskanie przepięknej opalenizny, ale również dobroczynnie wpływa na skórę, nawilżając ją i dostarczając jej witamin.
Jeśli zależy Ci na opalaniu się na słońcu, koniecznie stosuj się do podstawowych zasad bezpieczeństwa. Nie spędzaj na dworze zbyt dużo czasu i korzystaj z dostępnych środków ochronnych. Pamiętaj też, że solarium także nie jest bezpieczne dla skóry! Jeśli chcesz zadbać zarówno o estetykę wyglądu, jak i o zdrowie, zastanów się nad wypróbowaniem korzystania samoopalaczy, kremów i innych kosmetyków brązujących. Efekt może być doskonały, a Twoja skóra z pewnością Ci za to podziękuje!