Dbanie o zdrowie psychiczne to kluczowa część życia. Wszystkie osoby, które chcą funkcjonować w zgodzie ze sobą, rozwijać się na różnych płaszczyznach, rozumieć swoje zachowania, a także umieć właściwie interpretować zachowania osób ze swojego środowiska, powinny na bieżąco troszczyć się o tę sferę. Jedną z technik wpływających korzystnie na dobrostan psychiczny jest praktykowanie wdzięczności. Na czym to polega? Jak kultywować wdzięczność, aby osiągnąć dzięki temu korzyści?

Psychologia, a wdzięczność

Czym tak naprawdę jest wdzięczność? W uproszczeniu można powiedzieć, że jest to postawa pomagająca w dążeniu do szczęścia i zadowolenia. Jako czynnik wewnętrzny, nie zależy od tego co dzieje się w środowisku otaczającym daną osobę. Tym samym może być ważnym elementem psychicznego funkcjonowania zarówno w dobrych, jak i w złych chwilach. Jedna z definicji przytaczanych w podręcznikach psychologicznych mówi, że wdzięczność to afirmacja odnosząca się do spotykającej nas na co dzień dobroci. Kluczem do osiągania korzyści związanych z dostrzeganiem w sobie wdzięczności za otaczający nas świat, jest uzmysłowienie sobie dobroci, której źródłem jest środowisko zewnętrzne. Dostrzeżenie dobra przychodzącego spoza nas, jest uwalniające i znacznie zwiększa dobrostan, a także odporność psychiczną na ewentualne trudności. Warto pamiętać, że wdzięczność jest stanem znanym wszystkim ludziom. Jednak z reguły tylko w krótkotrwałej perspektywie. Aby móc cieszyć się korzyściami, które z niej wynikają na dłuższą metę, trzeba pracować nad samorozwojem. Jeśli szukasz sposobów, które pozwolą Ci na pracę nad sobą i zwiększą Twoją samoświadomość, koniecznie odwiedź stronę https://lifestylebalance.pl/.

Co można osiągnąć dzięki praktykowaniu wdzięczności?

Praktykowanie wdzięczności nie zawsze jest łatwe. Jednak jest to czynność warta wysiłku – ze względu na to, że bezpośrednio wynikają z niej silne korzyści.

  • Praktykowanie wdzięczności - czy może być skuteczną metodą samorozwoju?Lepsze funkcjonowanie w relacjach – docenianie dobroci płynącej ze świata wewnętrznego wiąże się z otwartością na inne osoby. Dzięki temu prostsze staje się budowanie, wzmacnianie i podtrzymywanie relacji międzyludzkich.
  • Zyskanie nowych źródeł motywacji – praktykowanie wdzięczności pozwala na łatwość w dostrzeganiu zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych czynników, które mogą stanowić doskonałe źródło inspiracji i motywacja do podejmowania działania.
  • Ćwiczenie akceptacji – umiejętność dziękowania za różne, zewnętrzne przejawy dobra, nadaje wielu wydarzeniom nowe znaczenie. Zwiększa umiejętność dostrzegania pozytywów, a także ułatwia ocenianie niektórych sytuacji jako neutralne. Tym samym, sprzyja ćwiczeniu akceptacji i ułatwia godzenie się z wydarzeniami niezgodnymi z oczekiwaniami.
  • Pozytywny wpływ na stan zdrowia – wdzięczność znacznie zmniejsza ilość stresu, a im mniejszy stres – tym lepszy stan zdrowia (zarówno fizycznego, jak i psychicznego). Może pomóc w walce z bezsennością – w szczególności w połączeniu z korzystaniem z akcesoriów sypialnianych wysokiej jakości, takich jak te oferowane przez markę https://hilding.pl.
  • Poprawa stanu psychicznego i redukcja stresu – frustracja, niechęć i negatywne ocenianie rzeczywistości sprzyja pogorszeniu funkcji poznawczych i negatywnie wpływa na zdrowie psychiczne. Dzięki ćwiczeniu wdzięczności można nauczyć się racjonalnego myślenia, a także redukowania odczuwanego stresu.

Jak praktykować wdzięczność?

Istnieją różne metody praktykowania wdzięczności. Od czego warto zacząć? Najpopularniejszym sposobem jest prowadzenie dziennika. Codzienne spisanie na kartce przynajmniej jednej rzeczy wzbudzającej wdzięczność, umożliwia naoczne dostrzeżenie dobra. Jest to doskonałe rozwiązanie na początek. Wiele osób potrafi zdecydowanie szybciej uporządkować myśli po przelaniu ich na papier. Ćwiczenie wdzięczności może polegać też po prostu na poświęceniu kilku minut w ciągu dnia na pogrążenie się we własnych myślach i wskazanie samemu sobie wszystkich dobrych rzeczy, które się ostatnio wydarzyły. Alternatywa to pisanie listów. Można zaadresować je zarówno do siebie, jak i do innych osób. Mają być okazją do refleksji – ich pisanie nie służy temu, aby później je wysłać. Coraz więcej osób decyduje się też na wprowadzenie do swojego życia medytacji i technik relaksacyjnych, które w znacznym stopniu sprzyjają praktykowaniu wdzięczności.

Najczęstsze pułapki w praktykowaniu wdzięczności

Praktykowanie wdzięczności nie wszystkim osobom przychodzi z łatwością. Czasem możliwe jest wpadnięcie w pułapkę nadmiernej pozytywności. Zniekształcenia myślenia mogą przynieść odwrotny skutek – w skrajnych przypadkach prowadzą nawet do wywołania kryzysu i znacznego pogorszenia stanu zdrowia psychicznego. Ważne jest to, aby nieustannie dbać o autentyczność i szczerość względem siebie. Tylko wtedy praktykowanie wdzięczności będzie zdrowe i w rzeczywistości korzystne – również dla osób w najbliższym środowisku.

Pozytywne emocje, a zdrowie

Regularne praktykowanie wdzięczności to recepta na trwałą poprawę nastroju. Warto pamiętać, że pozytywne emocje mają duży wpływ na zdrowie. Nie należy bagatelizować psychicznych aspektów funkcjonowania. Nadmiar napięcia, złości czy smutku może wywoływać różne choroby, dolegliwości bólowe o podłożu psychosomatycznym, a także stać się czynnikiem zapalnym dla powstania zaburzeń psychicznych. Warto pamiętać o docenianiu tego co dobre. Dzięki poprawie swojego samopoczucia można wesprzeć proces leczenia różnych chorób. Dobrym przykładem jest, chociażby bezsenność. Zakup dobrego materaca ze sklepu https://abcsnu.pl w połączeniu z zadbaniem o swoją psychikę i z regularnym praktykowaniem wdzięczności to recepta na poprawę jakości swojego życia.

Wdzięczność jest bardzo ważna. Jej regularne praktykowanie może okazać się doskonałym sposobem na poprawę swojego dobrostanu na różnych płaszczyznach funkcjonowania.

Przeczytaj także: