W ciągu ostatnich lat w naszym kraju znacząco wzrosło spożycie alkoholu etylowego. Sięgamy po niego na imprezie, spotkaniach rodzinnych czy świętach. Czasem również pijemy go bez większego powodu – tak o, do filmu czy serialu. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że szkodzi on naszemu zdrowiu, a w nadmiernej ilości – stanowi zagrożenie dla życia. Warto zatem wiedzieć czym jest oraz jak się objawia zatrucie alkoholowe.
Zatrucie alkoholowe a kac – czy to to samo?
Na https://ezdrowotny.pl znajdziemy opisy wielu chorób. A jak to jest w przypadku spożycia za dużej ilości alkoholu? Następnego dnia źle się czujemy zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. Objawia się poprzez zmęczenie, osłabienie, ból głowy i mięśni, a także zawroty głowy czy nadwrażliwość na światło lub dźwięk. Mowa tutaj o kacu, który zaczyna się, gdy stężenie alkoholu we krwi znacznie się obniża lub jest bliskie zeru. Najczęściej trwa od kilku do nawet 24 godzin. Jeśli chodzi o zatrucie alkoholowe, to jest ono wynikiem nadmiernego spożycia alkoholu etylowego lub po wypiciu alkoholi niespożywczych. Stanowi stan zagrożenia życia. Można je podzielić na trzy kategorie, czyli:
- zatrucie ostre – wynika z jednorazowego przyjęcia dużej dawki alkoholu, a objawy występują i postępują szybko,
- zatrucie podostre – wynika z kilkukrotnego spożycia alkoholu z mniejszych dawkach, a objawy są wyraźne, choć nie postępują tak szybko,
- zatrucie przewlekłe – wynika z długiej ekspozycji na działanie niewielkich dawek alkoholu, który ulega kumulacji aż do wystąpienia objawów.
Jeśli chodzi o objawy, to tak naprawdę zależą one od stopnia zatrucia oraz rodzaju spożytego przez nas alkoholu. Najczęściej mówi się o alkoholu etylowym, jednak nie tylko on jest przez nas spożywany.
Zatrucie alkoholowe – rodzaje
W szkole uczą nas o różnych rodzajach alkoholu, przez co jesteśmy w stanie podzielić je na spozywcze – czyli alkohol etylowy oraz niespożywcze. Zatrucia drugim typem wynikają najczęściej z uzależnienia lub pomyłki. A co warto o nich wiedzieć oraz czym się objawiają?
Zatrucie alkoholem metylowym
Metanol możemy znać pod postacią spirytusu drzewnego. Stanowi bezbarwną ciecz o piekącym smaku, który bardzo ciężko odróżnić od etanolu. Prowadzi to do tragicznych pomyłek. Najczęściej możemy znaleźć go w napojach alkoholowych pochodzących z niepewnego źródła. A dlaczego jest on tak niebezpieczny? Przede wszystkim znacznie szybciej ulega metabolizmowi, a już 30 ml może skończyć się śmiercią. Właśnie dlatego hospitalizacja jest konieczna nawet przy minimalnym spożyciu! Wyróżniamy tutaj:
- fazę I, która jest zaraz po spożyciu – wówczas pojawiają się bóle głowy, wymioty i nudności,
- fazę II, gdzie powstaje kwas mrówkowy oraz aldehyd – spada ciśnienie krwi, pojawiają się przekrwienia oczu i ból brzucha,
- fazę III, która dotyczy toksyn – dochodzi tutaj do uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego.
Sam alkohol metylowy może prowadzić do utraty wzroku, uszkodzeń mięśnia sercowego, wątroby czy nerek. Stosowaną odtrutką jest tutaj alkohol etylowy oraz fomepizol.
Zatrucie alkoholem izopropylowym
Jest to gorzka, lotna i przezroczysta ciecz. Możemy ją znaleźć w różnego rodzaju płynach, które używamy, takich jak płyn do szyb czy płyn do dezynfekcji powierzchni. Substancja ta jest bardziej toksyczna, niż etanol, a swoją toksyczność wykazuje już w niewielkich dawkach – 20 ml. Dawka śmiertelna wynosi tutaj 240 ml. Należy tutaj jednak zaznaczyć, że sam izopropanol nie jest toksyczny, w przeciwieństwie do metabolitu, którym jest aceton. Wpływa on na układ nerwowy oraz pokarmowy. Do najczęstszych objawów zalicza się:
- zaburzenia koordynacji ruchu,
- zaburzenia oddychania,
- śpiączkę.
Zatrucie alkoholem etylowym
Wyżej wymienione alkohole zaliczane są do niespożywczych, czyli w teorii zdrowa i uzależniona osoba nie spożywa ich. Inną kwestią jest tutaj alkohol etylowy, czyli podstawowy składnik wódki czy spirytusu. Jego dawka śmiertelna oscyluje w granicach 300 ml, co odpowiada 0,7 l czystej wódki. Tak naprawdę czas działania oraz objawy zależą od stopnia zatrucia. Mówi się tutaj o:
- stopniu I, czyli pobudzeniu – objawia się nadpobudliwością ruchową,
- stopniu II, czyli senności – objawia się chwiejnością ruchów, osłabieniem, czy problemami ze świadomością,
- stopniu III, czyli zamroczeniu – objawia się utratą świadomości, osłabieniem, niemożnością kontrolowania swojego zachowania,
- stopniu IV, czyli martwicą – objawia się śpiączką, hipotermią i problemami z oddychaniem.
Do zgonu dochodzi najczęściej z powodu śpiączki alkoholowej, zachłyśnięcia się wymiotami lub zablokowaniem dróg oddechowych językiem. Niestety, nie ma tutaj specyficznej odtrutki.
Domowe sposoby na zatrucie alkoholowe
Leczenie zatrucia alkoholowego w domowych warunkach może nastąpić jedynie w przypadku bardzo łagodnych objawów. Powinniśmy skupić się tutaj przede wszystkim na intensywnym nawadnianiu organizmy. W końcu przy wymiotowaniu tracimy spore ilości wody, a odwodnienie jest częstą przyczyną bólu głowy. Zaleca się spożywanie ziół, np. naparu z piołunu, które może pomóc nam na tego typu dolegliwość. Oprócz tego postawmy na kefir. Brzmi abstrakcyjnie, ale zawarte w nim kwasy mlekowe mogą pomóc w neutralizowaniu skutków picia alkoholu. Dodatkowo – dobrze wpływają na żołądek i dostarczają węglowodanów! Pamiętajmy również o wygodnym łóżku, w którym wypoczniemy i będziemy mogli dojść do siebie. Sprawdzą się tutaj komfortowe materace z https://sleepinghouse.pl/.
Bez wątpienia zatrucie alkoholem stanowi stan zagrożenia życia. Pojawia się przy spożyciu nadmiernej ilości etanolu lub po wypiciu alkoholi niespożywczych. Jednak najczęściej dochodzi do zatrucia alkoholem etylowym. Właśnie dlatego warto wiedzieć, jak może się ono objawiać oraz na czym polega leczenie.