Kobieta na siłowni staje się coraz częstszym widokiem. Nikogo już nie dziwi ich obecność – w końcu mają takie samo prawo to trenowania i rozwijania się pod kątem fizycznym, jak mężczyźni. Jednak panie same zamykają się w takiej otoczce, gdyż najczęściej używają maszyny cardio. Do nich zalicza się bieżnia, rowerek czy orbitrek. Chcą dążyć do wymarzonej sylwetki, jednak często się to nie udaje. Dlaczego zatem warto rozważyć ćwiczenia siłowe?
Co lepsze dla kobiet – cardio czy trening z ciężarami?
Trening cardio, inaczej wysokowydolnościowy, aerobowy lub tlenowy ma na celu pobudzenie serca do wzmożonej pracy. Pozwala on na szybsze spalenie kalorii, niż w przypadku ćwiczeń o niższym natężeniu. Jednak będąc na siłowni, kobiety nagminnie decydują się na grupowe fitness lub wybierają maszyny cardio, np. bieżnia czy rowerek). Czy słusznie? Na pewno w ten sposób uda nam się zadbać o swoje ciało poprzez podejmowanie wysiłku, jednak niekoniecznie kształtujemy je w taki sposób, jaki chcemy. W tym celu warto postawić na ćwiczenia siłowe. Zalicza się go do rodzaju treningu beztlenowego, który polega na wykonywaniu kilku ćwiczeń na wszystkie bądź określone grupy mięśni w kilku seriach. To właśnie dzięki niemu mamy szansę ukształtować sylwetkę. Tego typu trening odpowiada za równomierne i wszechstronne rozbudowanie tkanki mięśniowej kosztem zmniejszającej się ilości tkanki tłuszczowej. Warto również zaznaczyć, że mięśnie są wówczas bardziej aktywne metabolicznie, a to oznacza, że umożliwiają spalanie dodatkowej porcji kalorii, zwiększając tym samym utlenianie komórek tłuszczowych.
Trzy najpopularniejsze mity dotyczące treningu siłowego dla kobiet
W naszym społeczeństwie utarło się kilka informacji na temat treningu siłowego kobiet. Są one powielane wśród pań, przez co zniechęcają do podjęcia tego typu aktywności. A jaka jest prawda? Oto odpowiedzi na trzy najpopularniejsze mity!
Czy podnoszenie ciężarów powoduje muskularny wygląd?
Największym strachem każdej kobiety jest nadmierna rozbudowa mięśni, przez co zanikają typowo kobiece kształty. Jak się okazuje – rzeczywistość jest inna! Budowanie mięśni nie następuje z dnia na dzień, a co więcej – większośc z nich nie urośnie aż tak bardzo! Wynika to z różnic hormonalnych, gdyż kobiety mają około 15-20% mniej testosteronu, który dodatkowo odpowiada za przyrost mięśni. W przypadku pań trening siłowy można potraktować jako inwestycję, która przyniesie liczne korzyści na lata. W końcu uda nam się stracić zbędny tłuszcz oraz zyskać delikatnie zarysowane mięśnie. Mają one mniejsza gęstość niż tłuszcz, dlatego zajmują zdecydowanie mniej miejsca na ciele. Jednak, czy decydując się na trening siłowy, musimy zaczynać od największego obciążenia?
Trening tylko z olbrzymim obciążeniem?
Wchodząc na siłownię pełną szczupłych, ale umięśnionych osób często widzimy, że podnoszą oni niewiarygodnie duże ciężary. Są to najczęściej sztangi z trzema, czterema lub pięcioma talerzami po każdej stronie. Jednak, czy w przypadku kobiet takie treningi też są zalecane? Jak się okazuje – niekoniecznie! Warto pamiętać, że podnoszenie dużych ciężarów z niską liczbą powtórzeń to tylko jeden ze stylów treningu siłowego. Oprócz tego, jeśli próbujemy wzmocnić ciało, a nie wyglądać jak kulturysta, to nie jest to konieczne. Możemy postawić na ciężary o niewielkiej wadze, ale większą ilość powtórzeń, a również uda nam się zwiększyć siłę oraz przyrost mięśni. Pamiętajmy zatem, że trening siłowy na dowolnym poziomie, w którym czujemy się komfortowo, daje pozytywne efekty.
Starsze kobiety nie mogą wykonywać treningu siłowego?
Z biegiem lat nasz organizm ulega zużyciu. Starzenie się jest nieuniknione, a większość kobiet po trzydziestym piątym roku życia zmaga się z sarkopenią. Stanowi ona stopniową utratę masy mięśniowej, na którą dodatkowo składa się brak aktywności fizycznej. Poprzez regularne treningi siłowe jesteśmy w stanie zachować siłę i witalność w każdym wieku. Co więcej, u osób dorosłych oraz seniorów pomaga on zapobiec osteoporozie i osłabieniu. Wiele badań pokazuje, że tego typu ćwiczenia stanowią skuteczną długoterminową strategią zachowania mięśni i pozytywnych zmian w składzie ciała. Zatem nie ma się co dziwić, że na siłowni znajdziemy coraz więcej kobiet – i to w różnym wieku. Nie wstydźmy się również rozpocząć swojej przygody z treningiem siłowym, a w razie problemy prośmy o pomoc!
Trening siłowy dla kobiet – jakie niesie korzyści?
Wdrożenie wszelkiego rodzaju aktywności fizycznej do naszego życia wiąże się jedynie z korzyściami. W końcu ruch to zdrowie. Jednak warto zaznaczyć, że dla wielu pań rozpoczynających swoje pierwsze treningi liczy się przede wszystkim poprawa wyglądu. Poprzez ćwiczenia siłowe jesteśmy w stanie wypracować daną partię ciała lub w ogólny pracować sposób nad sylwetką. Warto jednak zaznaczyć, że są również inne korzyści, jakie niesie za sobą trening siłowy. Nie każda z pań zdaje sobie sprawę z tego, że nasze kości i stawy stają się zdrowsze. Kobiety, które nie ćwiczą, mogą stracić 3-8% masy mięśniowej co dekadę, a także są bardziej narażone na rozwój osteoporozy. Co więcej, badania pokazują, że trening siłowy – wbrew pozorom, może złagodzić bóle stawów! Oprócz tego istnieje silna korelacja między tego typu treningami a redukcją stresu lub lęku. Wynika to z faktu, iż w tym czasie uwalniane są endorfiny, czyli hormony szczęścia. Działają one jak naturalny środek przeciwbólowy, a także znacząco poprawiają nastrój oraz zmniejszają napięcie. Nie zapominajmy również innych korzyściach, do których zalicza się:
- przyspieszony metabolizm, który wiąże się z większym zużyciem, ale także większym zapotrzebowaniem kalorycznym,
- wzmocnienie siły fizycznej oraz psychicznej, przez co wiele nasze ciało staje się mniej podatne na obrażenia, a podejmowanie codziennych czynności jest łatwiejsze,
- wzrost pewności siebie, który idzie w parze z osiągnięciem wymarzonej sylwetki, a także znaczną siłą fizyczną i psychiczną.
Pamiętajmy jednak, aby się nie przeforsowywać i uwzględniać regenerację. W tym celu zadbajmy nie tylko o odpowiednio skomponowane posiłki, ale także zdrowy i spokojny sen. Zagwarantować go mogą materace do spania, które są odpowiednio dopasowane do potrzeb i preferencji użytkownika.
Wiele kobiet jest przerażonych myślą o treningu siłowym. Jednak nie jest on wcale taki straszny! Jeśli nie wiemy, czego się po nim spodziewać lub jak go rozpocząć, to poprośmy o pomoc trenera na siłowni lub zainwestujmy w odpowiednio dopasowany trening.