Rozrywka dla współczesnych dzieci ma zupełnie inną definicję niż dla nas – osób dorosłych. Odnosi się ono przede wszystkim do przeglądania sieci czy granie w gry wideo. W połączeniu z ciągłą nauką oraz szkołą prowadzą one siedzący tryb życia. Właśnie dlatego warto w czasie wakacji zachęcić swoją pociechę do aktywności fizycznej, która przyniesie wiele korzyści. A jak to zrobić?

6 sposobów na zachęcenie dziecka do aktywności fizycznej

Zastanawiamy się, jak zachęcić swoje dziecko do aktywności fizycznej? Jak się okazuje – to nie musi być trudne! Oto 6 prostych sposobów, które mogą nam pomóc, by nasza pociecha więcej się ruszać.

Sposób 1 – wybór aktywności

Dziecko nie będzie chciało uprawiać aktywności fizycznych, jeśli będzie do niego zmuszane. Problem stanowi także rodzaj sportu, za którym nasza pociecha nie przepada. Pozwólmy zatem wybrać ulubioną formę aktywności!

Sposób 2 – pokazanie nowych aktywności

Czasem dziecko nie wie, jak aktywność fizyczna mu się podoba. Poświęćmy zatem czas i pokażmy kilka dyscyplin i ćwiczeń. Mogą to być zabawy, które zainteresują pociechę daną formę ruchu.

Sposób 3 – bycie przykładem

Jako rodzic praktycznie cały czas stanowimy przykład dla dziecka. Zatem również postawmy na aktywny tryb życia! W ten sposób nasza pociecha zobaczy, że faktycznie warto przekonać się do sportu.

Wakacje ze sportem, czyli jak zachęcić dziecko do aktywności fizycznejSposób 4 – szukanie inspiracji

Jednym ze sposobów, na zachęcenie dziecka do aktywności fizycznej jest sięgnięcie po książki lub filmy o tematyce sportowej. Ukazują one pozytywne emocje oraz przeżycia, które mogą do tego przekonać!

Sposób 5 – rozmowa o korzyściach

Ze starszym dzieckiem warto także usiąść i na spokojnie porozmawiać o korzyściach. Dzięki nim nasza pociecha może uniknąć chorób, problemów ze skupieniem czy utrzymać zgrabną sylwetkę!

Sposób 6 – gadżety

Nic nie zachęca dziecka do aktywności tak, jak gadżety, które dzieci po prostu kochają! Możemy tutaj postawić na sprzęt pomagający w uprawianiu sportu. Mogą to być różowe ochraniacze czy kasy z ulubioną postaci z bajek.

Dlaczego warto zachęcić dziecko do aktywności fizycznej?

Aktywność fizyczna wpływa nie tylko na rozwój fizyczny dziecka, ale także umysłowy. Regularne uprawianie sportu przez dziecko pozwala przede wszystkim na utrzymanie prawidłowej masy ciała. Oprócz tego sport:

  • zapobiega wadom postawy, które wynikają najczęściej z siedzącego trybu życia,
  • wspomaga naukę, gdyż w połączeniu ze zdrową dietą wspomagają tworzenie nowych sieci neuronalnych,
  • chroni przed chorobami cywilizacyjnymi, ponieważ uaktywnia układ odpornościowy i nie tylko.

Jak zapewnić zdrowy sen dziecku po wysiłku fizycznym?

Zdrowy sen jest niezwykle ważny dla każdego z nas. W przypadku osób dorosłych oddziałuje przede wszystkim na prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia. Jednym z czynników znacząco wpływających na jakość wypoczynku jest dobry materac https://sleepinghouse.pl/artykul/spisz-w-pojedynke-sprawdz-jaki-wybrac-materac-do-lozka-jednoosobowego, który musi być dopasowany do osobistych potrzeb użytkownika. A jak to jest w przypadku dzieci? Ważnym czynnikiem jest tutaj odpowiednio skomponowane łóżko, które dodatkowo wspomaga prawidłowy rozwój pociechy. A jak skomponować wygodne łóżko? Oto trzy najważniejsze kroki!

Krok pierwszy – materac

Wysokiej jakości materac https://sleepinghouse.pl/139-materace-200×200 dla dziecka lub nastolatka musi być przede wszystkim prawidłowo dopasowany do preferencji użytkownika. Obejmuje to uwzględnienie takich kwestii, jak rodzaj wypełnienia, rozmiar czy stopień twardości. Dzięki temu będzie w stanie prawidłowo wspierać kręgosłup oraz całą sylwetkę.

Krok drugi – poduszka

Łóżko dziecięce powinno być przede wszystkim wyposażone w dobrą poduszkę. Ma ona za zadanie zapewnić dziecku prawidłowe wsparcie górnych partii ciała. Zalicza się do nich głowa, barki oraz kręgosłup w odcinku szyjnym. W ten sposób może zapobiec porannym bólom głowy lub sztywności karku.

Krok trzeci – kołdra

Większość dzieci zdecydowanie uwielbia kołdrę. Można się nią przyjemne otulić oraz ją przytulić, np. zamiast zabawki. Jednak, jaka jest tak naprawdę jej rola? Odpowiada głównie za komfort termiczny, przez co zapobiega zarówno przegrzaniu, jak i wychłodzeniu się organizmu. Wysokiej jakości modele można zamówić na https://sleepinghouse.pl/.

Nie ma co ukrywać – ruch to zdrowie i warto zachęcić swoje dziecko do regularnego uprawiania sportu. Wynika to z faktu, iż współczesny tryb życia naszych pociech jest głównie siedzący z uwagi na naukę oraz szkołę.