Salon, czyli obszerny, reprezentacyjny pokój jest przeznaczony głównie do przyjmowania gości. Stanowi również miejsce, w którym spędzamy czas z rodziną. Z uwagi na to, warto postawić na odpowiednią aranżację. Niestety, nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jak stworzyć funkcjonalne wnętrze. Zatem, co powinniśmy uwzględnić?

Idealny styl aranżacji salonu

Przyszedł czas na urządzanie salonu. Wówczas w naszej głowie pojawia się pytanie – jak to zrobić? W pierwszej kolejności powinniśmy zdecydować się na styl. Wskazuje on głównie gamę kolorystyczną oraz rodzaj materiałów, co znacząco ułatwia dopasowanie mebli, oświetlenia i dodatków. Do najpopularniejszych stylów aranżacji salonu zalicza się:

 • styl skandynawski,
 • styl nowoczesny,
 • styl klasyczny,
 • styl eklektyczny,
 • styl industrialny.

Poszczególne style możemy oczywiście modyfikować według własnych potrzeb, oczekiwań, a także wizji.

Dodatki do salonu

Urządzanie salonu – jak go zagospodarować?Dodatki to szerokie określenie na wszelkie elementy, które poprawiają wygląd pomieszczenia, a także nadają unikalnego charakteru. W tym celu możemy postawić na:

Tak naprawdę ich wybór w dużej mierze zależy od stylu wnętrza oraz indywidualnych preferencji.

Jakie oświetlenie do salonu

Dobrze urządzony salon powinien wyróżniać się idealnie dopasowanym oświetleniem. Wpływa ono na komfort, samopoczucie, a także kreuje atmosferę w pomieszczeniu. Zatem, na czym polega odpowiednie oświetlenie? Powinniśmy przede wszystkim pamiętać, aby:

 • lampa sufitowa powieści nie niżej niż na wysokości 2 m,
 • zachować min. 60 cm odstępu między lampą sufitową a blatem,
 • wybierać modne lampy, które będą jednocześnie stanowić element dekoracyjny.

Dobre oświetlenie jest niezwykle ważne, ponieważ w salonie wykonujemy wiele różnych czynności, a do nich najczęściej zaliczyć można czytanie książki lub malowanie. Z uwagi na to, oprócz lampy sufitowej możemy zainwestować w kinkiety lub lampy stojące. One również mogą stanowić dekorację wnętrza.

Strefa wypoczynkowa w salonie

Strefa wypoczynkowa to najważniejsza kwestia podczas urządzania salonu. Powinna ona zostać stworzona w taki sposób, aby nie utrudniała przechodzenie między pomieszczeniami, takimi jak kuchnia, sypialnia czy wyjściem na taras. Oznacza to, że przejście nie powinno prowadzić, chociażby przez kącik telewizyjny. Warto również tutaj uwzględnić wygodny narożnik lub sofę, a także fotele. Przy ich wyborze należy postawić na materiał, z którego łatwo usunąć plamy oraz podkreśla charakter wnętrza. Niestety, nawet mimo wyboru najwyższej jakości produktów, nie nadają się one do dłuższego wypoczynku. W tym celu warto iść do sypialni, gdzie jest łóżko z komfortowy, odpowiednio dopasowanym do nas materacem. Wypoczynek na nim ma wiele zalet, gdyż:

 • ma właściwości antyalergiczne,
 • w idealny sposób wspiera kręgosłup oraz sylwetkę użytkownika,
 • gwarantuje zdrowy i spokojny wypoczynek.

Na komfort snu wpływa wiele czynników, w tym tekstylia do sypialni, rośliny czy rodzaj aranżacji.

Dobrze urządzony salon to wizytówka każdego domu. Z uwagi na to, warto stworzyć przestrzeń, która będzie zarówno elegancka, jak i funkcjonalna. Poprzez uwzględnienie odpowiedniego stylu oraz dodaniu osobistych elementów dekoracyjnych jesteśmy w stanie stworzyć domową przestrzeń.

Przeczytaj także: