Zdrowy sen, czyli taki, po którym budzimy się wypoczęci, pełni energii i w dobrym humorze w znaczący sposób przekłada się na funkcjonowanie. Niestety, istnieje wiele czynników, które mogą go zakłócać, przez co w ciągu dnia czujemy się senni, a także nie mamy siły. Z uwagi na to, warto zwrócić szczególną uwagę na sposób aranżacji sypialni oraz elementy wyposażenia łóżka. Dlaczego? Jak się okazuje, ma to spory wpływ na jakość, długość i głębokość wypoczynku. A o czym powinniśmy w szczególności pamiętać?

Jak urządzić sypialnię, aby się zdrowo wyspać?

Chcąc zadbać o zdrowy i spokojny sen, powinniśmy w szczególności zwrócić uwagę na sposób urządzania sypialni. Przede wszystkim warto postawić na stonowane barwy, takie jak beże, błękit czy odcienie szarości. Mają one korzystny wpływ na sen, gdyż działają kojąco na zmysły i ułatwiają zasypianie. Najlepiej sprawdzi się tutaj styl skandynawski, nowoczesny czy klasyczny, którym możemy się zainspirować. Oczywiście komfortowa sypialnia to nie tylko styl, ale także elementy dekoracyjne! To właśnie one odpowiadają w dużej mierze za nadanie indywidualnego charakteru sypialni, jednak niektóre z nich dodatkowo zwiększają komfort snu. Sprawdzą się tutaj:

 • rośliny, które w nocy produkują tlen oraz oczyszczają powietrze, tym samym poprawiając jakość powietrza, a tym samym i snu,
 • zasłony i rolety, które nie przepuszczają światła, przez co nie zakłócają wydzielania melatoniny,
 • świece zapachowe, które uwalniają olejki eteryczne, najczęściej działają odprężająco na organizm oraz ułatwiają zasypianie.

W sypialni warto również postawić na zdjęcia, fototapety czy inne ozdoby ścienne. Nie zapominajmy także o elementach personalizujących wnętrze i odzwierciedlających nasze zainteresowania. Wyposażając sypialnię, oczywiście pod uwagę bierzemy meble – szafę, komodę czy szafki nocne, jednak najważniejszą rolę odgrywa tutaj łóżko.

Komfortowe łóżko, czyli jakie?

Jak zapewnić sobie komfort w czasie snu?Komfortowe łóżko składa się przede wszystkim z wytrzymałej ramy. Zależy ono przede wszystkim od rodzaju łóżka, jakie wybierzemy. Na współczesnym rynku znajdziemy m.in. modele metalowe, tapicerowane lub drewniane. Oprócz tego składa się ono z zagłówka, który nie tylko dobrze wygląda, ale także zapewnia komfort, np. w czasie czytania książki czy oglądania telewizji. A z czego jeszcze składa się wygodne łóżko?

Wygodny materac jako obowiązkowy element każdej sypialni

Główną funkcją materacy jest zagwarantowanie nam komfortowego oraz zdrowego wypoczynku. Jest to możliwe z uwagi na prawidłowe dopasowanie się do anatomicznych kształtów ciała użytkownika. Jednak, aby było to możliwe, to w pierwszej kolejności należy postawić na odpowiednie dopasowanie do osobistych potrzeb i preferencji użytkownika. Zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych mamy szeroki wybór podłoży do spania. Różnią się one budową, właściwościami oraz zastosowanie, a wyróżnić tutaj można:

 • materace sprężynowe – wyróżniają się wysoką elastycznością punktową oraz redukcją drgań,
 • materace piankowe – są lekkie, miękkie i w zależności od rodzaju wykorzystanej pianki, mogą wykazywać się różnorodnymi cechami,
 • materace nawierzchniowe – cienkie maty mające na celu zwiększenie komfortu snu,
 • materace dziecięce – dbają o prawidłowy rozwój jeszcze nieukształtowanego kręgosłupa,
 • materace ortopedyczne – redukują dolegliwości bólowe ze strony pleców, a także minimalizują ryzyko rozwoju schorzeń kręgosłupa.

Kołdra i poduszka – jak zwiększają jakość snu?

Zaraz po materacu warto zwrócić uwagę na inne akcesoria sypialniane. Do nich zalicza się przede wszystkim dwa produkty, czyli kołdrę i poduszkę. Kładąc się na materacu, niemalże zawsze w pierwszej kolejności sięgamy po kołdrę, aby móc się przykryć i zasnąć. Wszystko z uwagi na fakt, iż zapewnia przyjemny efekt otulenia oraz odpowiedni komfort termiczny. Aktualnie na rynku znajdziemy różnego rodzaju modele, które można podzielić z uwagi na gramaturę na kołdry zimowe, letnie i całoroczne. Oprócz tego, przy ich wyborze warto uwzględnić rodzaj wypełnienia, a także rozmiar. Drugim, ale równie ważnym elementem jest poduszka do spania. Ma ona podobną funkcję, co materac, jednak w odróżnieniu od niego odpowiada za wsparcie głowy, barków oraz kręgosłupa szyjnego. W ten sposób najczęściej zapobiega porannym dolegliwością bólom ze strony głowy lub spiętego karku. Przy jej wyborze uwzględnia się przede wszystkim takie kwestie, jak:

 • wysokość, którą ustala się na podstawie szerokości barków użytkownika,
 • szerokość i długość – standardowo zalecane są modele 70×80 cm,
 • rodzaj wypełnienia, który wpływa na cechy oraz właściwości, jakimi dany model będzie się wyróżniał.

W co jeszcze wyposażyć łóżko, aby się wyspać?

Materac, kołdra i poduszka to obowiązkowe elementy wyposażenia każdego łóżka, aczkolwiek poza nimi wyróżnia się jeszcze inne akcesoria sypialniane. Wśród nich znajduje stelaż, czyli konstrukcja składająca się z połączonych ze sobą drewnianych listewek. Ich podstawową funkcją jest zagwarantowanie stabilnego podparcia dla materaca. Jednak poza tym wpływa on na prawidłową cyrkulację powietrza oraz odparowywanie wilgoci z podłoża do spania. W ten sposób znacząco przedłuża jego żywotność, a także walory użytkowe. Jednak stelaż to nie wszystko, gdyż w naszej łóżko warto również postawić na:

 • prześcieradło, które zabezpiecza materac przed zabrudzeniem, jak i zapewnia komfort w czasie snu – na rynku są dostępne prześcieradło bez gumki oraz z gumką,
 • pościel, która poprawia jakość snu, a także mogą zwiększać higieniczne warunki do wypoczywania – mogą być wyprodukowane m.in. z bawełny lub lnu,
 • ochraniacz na materac, który zabezpiecza materac przed zawilgoceniem, zapobiega zanieczyszczeniom oraz zwiększa wentylację – najczęściej składają się z wodoodpornych materiałów sprawdzających się, np. w dziecięcej sypialni.

Zdrowy sen pełni niezwykle ważną funkcję w naszym życiu, gdyż umożliwia prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia. Co więcej, wspomaga procesy, jakie zachodzą w organizmie. Jednak, aby móc zadbać o właściwy sposób wysypiania się, należy w pierwszej kolejności stworzyć najlepsze warunki do wypoczywania. Pomóc w tym może odpowiednio urządzona sypialnia oraz komfortowo skomponowane łóżko.

Przeczytaj także: