Pokój małego alergika powinien zostać urządzony oraz pielęgnowany z należytą dbałością i uwagą. Dzięki temu zapobiegniemy nawarstwianiu się szkodliwego dla dziecka kurzu oraz niebezpiecznych roztoczy, które mogą wzmożyć negatywne skutki alergii. W tym artykule podpowiadamy, co zrobić, aby dziecko mogło cieszyć się dobrym zdrowiem w swoim pokoju.

Przede wszystkim ogranicz ilość alergenów

Sypialnia dziecka cierpiącego na alergię – jak ją urządzić i jak dobrać odpowiednie produkty?Jak sama nazwa wskazuje, alergeny to antygeny wywołujące różne reakcje alergiczne. Zaliczamy do nich także roztocza znajdujące się w kurzu lub pościeli. Zmniejszenie ryzyka rozwoju tych niewidocznych gołym okiem organizmów w dziecięcej sypialni wydaje się oczywiste. Pytanie tylko, jak się do tego zabrać? Oto kilka wskazówek, które mogą Ci pomóc podczas tego procesu:

  • regularnie sprzątaj w pokoju Twojej pociechy – najlepiej będzie, jeśli oczyścisz sypialnię 2-3 razy w tygodniu. Starannie odkurz wszystkie powierzchnie, łącznie z materacem. Do tego zadania idealnie sprawdzi się odkurzacz z filtrem HEPA;
  • oczyszczaj powietrze – na rynku dostępnych jest dużo zróżnicowanych oczyszczaczy powietrza, które przefiltrują powietrze i dzięki temu pomogą maluchowi skutecznie zasnąć. Pamiętaj, aby urządzenie znajdowało się w bezpośrednim zasięgu Twojego dziecka. Najlepiej będzie, jeśli ustawisz oczyszczacz obok łóżka Twojej pociechy;
  • usuń z pokoju zbędne przedmioty – kolorowe bibeloty, popsute czy niechciane już zabawki to miejsca, w których gromadzi się kurz. Pogrupuj rzeczy na te, którymi Twoje dziecko już się nie bawi oraz te nadal używane. Przedmioty, którymi maluch już się nie bawi, sprzedaj lub schowaj;
  • wietrz sypialnię – optymalna temperatura w pokoju powinna wynosić nie więcej niż 21 stopni Celsjusza. Jeśli termometr wskazuje więcej, możesz mieć pewność, że są to idealne warunki do rozwoju roztoczy. Aby temu zapobiec, regularnie wietrz pokój dziecka;
  • pierz pościel co 2-3 tygodnie – systematyczność w tej kwestii jest kluczem do sukcesu. Pamiętaj, aby program prania nastawić na 60 stopni Celsjusza. To właśnie w tej temperaturze giną wszelkie bakterie i roztocza.

Wybierz tekstylia przyjazne alergikom

Jeśli chcesz stworzyć przestrzeń przyjazną dla dziecka cierpiącego na alergię, postaw na produkty wykonane z wysokiej jakości materiałów. Poduszka antyalergiczna dziecięca to bezpieczny produkt, którego zewnętrzna powłoka składa się z tkaniny w 100% bawełnianej. Dodatkowo poduszka jest niezwykle miękka i lekka – wszystko po to, aby zapewnić maluchowi zdrowy, a jednocześnie wygodny sen. Znajdziesz ją na https://sennamaterace.pl/24-poduszki. Dla alergików niewskazane są wszelkiego rodzaju materiałowe zasłony. Gromadzi się w nich kurz, a to nie stwarza odpowiednich warunków do wypoczynku. Zamiast nich, zainwestuj w rolety, które są łatwiejsze do czyszczenia – wystarczy przetrzeć je wilgotną szmatką. Nie kupuj również dywanów czy wykładzin, ponieważ w ich włóknach często gromadzą się duże ilości kurzu oraz roztoczy. Lepszym pomysłem będzie zainwestowanie w bawełniany chodniczek, który w każdym momencie będziesz mógł wyprać w 60 stopniach Celsjusza.

Aranżacja

Aby dziecko mogło cieszyć się każdym dniem spędzonym w swoim małym królestwie bez roztoczy, zdecyduj się na metalowe lub drewniane łóżko, ponieważ te materiały bardzo łatwo oczyścić z kurzu. Nie inwestuj w tapetę, gdyż pochłania ona wilgoć, a tym samym zagraża namnażaniem się różnych grzybów. Ściany pomaluj lepiej farbą hipoalergiczną. Aby rozweselić nieco przestrzeń, możesz skorzystać z naklejek, które z łatwością możesz przykleić na wcześniej pomalowane ściany. Takie rozwiązanie zapewni Twojemu dziecku komfort podczas snu i zabawy w pokoju, a także urozmaici przestrzeń.

Odpowiedni materac

Podłoże, na którym będzie spało Twoje dziecko, ma również ogromne znaczenie. Przede wszystkim ważne jest, aby wybrać model dopasowany do układu ciała malucha. Materac nie może być za twardy ani zbyt miękki, ponieważ wtedy dziecko nie prześpi komfortowo ani jednej nocy. Dla alergika, najlepszym wyborem będzie materac piankowy, ponieważ to właśnie pianka nie stanowi powierzchni, w której namnażać będą się roztocza i inne bakterie. Dołączona do zestawu nakładka na materac zapewni dziecku dodatkową warstwę ochronną.