Zima to pora roku, którą jedni kochają, a inni nienawidzą. Wiąże się z dającym radość dzieciom śniegiem, krótszym dniem i mroźnym powietrzem. Z uwagi na to, warto postawić na ciepłą sypialnię wraz z komfortowym łóżkiem. A co powinniśmy uwzględnić przy jego komponowaniu oraz jaka kołdra będzie idealna na zimę?

Z czego składa się ciepłe i komfortowe łóżko?

Zdrowy sen, czyli taki, po którym budzimy się wypoczęci i pełni energii korzystnie wpływa na prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia. Niestety, istnieje wiele czynników, które wpływają zarówno na jego jakość, jak i długość. Do nich zaliczyć można m.in. zdrową dietę, lekkostrawną kolację, unikanie drzemek w ciągu dnia czy odpowiednio wyposażone łóżko do spania. W pierwszej kolejności naszą uwagę powinien przykuć materac do spania – w końcu bez niego łóżko nie jest w stanie korzystnie wpływać na komfort i jakość wypoczynku. Materac do spania gwarantuje idealne dopasowanie się do naszych anatomicznych kształtów ciała, przez co wspiera kręgosłup oraz stabilizuje całą sylwetkę. Współczesny rynek oferuje różnego rodzaju modele, w tym piankowe, sprężynowe czy hybrydowe. Z uwagi na to, należy uwzględnić przede wszystkim osobiste potrzeby i preferencje użytkownika. Jednak sam materac do spania to nie wszystko. Do innych, ale również podstawowych elementów wyposażenia komfortowego łóżka zalicza się:

Dlaczego warto zainwestować w kołdrę do spania?

Jak zapewnić sobie komfortowy sen zimą?Wysokiej jakości kołdra do spania to obowiązkowy element wyposażenia każdego łóżka. Wszystko z uwagi na fakt, iż odpowiada za przyjemne otulenie naszego ciała w czasie snu oraz komfort termiczny. Jej obecność zapobiega zarówno przegrzewaniu się organizmu w upalne dni, jak i wychłodzeniu w mroźne. Przy wyborze wysokiej jakości kołdry do spania powinniśmy uwzględnić przede wszystkim:

  • rozmiar, czyli długość i szerokość,
  • gramaturę,

Najważniejszą kwestią każdej kołdry do spania jest rodzaj wypełnienia. To właśnie ono w dużej mierze odpowiada za jej właściwości oraz indywidualne cechy. Najbardziej znanym materiałem jest puch i pierze, które są pochodzenia naturalnego. Wyróżniają się one wysokimi właściwościami termoizolacyjnymi, prawidłową cyrkulacją powietrza oraz miękkością. Niestety, mogą również powodować alergie. Drugim rodzajem wypełnienia są materiały syntetyczne, czyli m.in. włókna poliestrowe lub silikonowe. Odznaczają się przede wszystkim lekkością, miękkością oraz właściwościami antyalergicznymi.

Czym wyróżnia się kołdra zimowa?

Mało kto wyobraża sobie położenie się do łóżka bez kołdry. Jest ona jednym z podstawowych akcesoriów sypialnianych, które odpowiadają za zdrowy i komfortowy sen – niezależnie od aktualnie panujących warunków pogodowych. Niestety, często wybierane przez nas modele są ukierunkowane na konkretne sytuacje. Tak jest w przypadku kołdry letniej, całorocznej czy zimowej. Różnią się one przede wszystkim gramaturą, która odpowiada za zatrzymanie ciepła. W chłodne i mroźne dni kołdra zimowa sprawdzi się wręcz idealnie. Wszystko z uwagi na fakt, iż odznacza się ona większą gramaturą, najczęściej w przedziale od 100 do 1800. Umożliwia to zachowanie ciepła właściwego użytkownika, a tym samym zapobiega nadmiernemu wychładzaniu się – nie tylko z powodu temperatur, ale także z uwagi na spowolnienie funkcje życiowych. Warto postawić tutaj również na modele, które charakteryzują się:

  • wypełnieniem naturalnym, np. puchem, pierzem czy wełną, które jest w stanie dodatkowo nas ogrzać,
  • większym rozmiarem, przez co możemy się przyjemnie otulić lub zwinąć,
  • oddychalnością, co umożliwia szybkie odparowanie zgromadzonej przez noc wilgoci.

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że na sen przeznaczamy aż ⅓ swojego. Oznacza to, że średnio przesypiamy osiem godzin dziennie. Z uwagi na to, warto już dziś zadbać o komfortowy i zdrowy sen, zwłaszcza zimą i postawić na odpowiednio dopasowane akcesoria sypialniane!