Obecnie na rynku mydła w płynie są najpopularniejsze. Można je kupić w dużej ilości zapachów i kolorów, są również bardzo poręczne, ponieważ wystarczy wycisnąć je z podajnika bezpośrednio na rękę, spienić i spłukać wodą. Jeszcze nie tak dawno temu dużo popularniejsze były mydła w kostce. Jak powstało mydło w takim kształcie? Czy mydła w kostce powracają? Dlaczego warto je wybrać? Poniżej otrzymasz odpowiedzi na te pytania, dlatego serdeczne zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem!

Historia mydła w kostce

Historia mydła sięga bardzo dalekich czasów, a dokładniej Babilonu, gdzie mieszkańcy doskonale wiedzieli co ze sobą połączyć, aby można było się tym umyć i wyczyścić różne tkaniny, z których wykonywane były ubrania. Pierwsze mydło pochodzi z 2800 roku p.n.e., a pierwsze gliniane tabliczki z recepturą na ten detergent zostały datowane na 2200 rok p.n.e. Pierwsze środki myjące były wytwarzane z wody, alkaliów, olejku kasjowego, który pochodził z kory cynamonowca. Naukowcy twierdzą, że zanim osoby żyjące w tamtych czasach wytworzyły to, co chciały, to mydło powstało całkowicie przez przypadek poprzez stopiony tłuszcz zwierzęcy połączony z popiołem drzewnym oraz deszczem. Właśnie tak powstało pierwsze mydło. W Egipcie kilkaset lat później uważano, że czystość przybliża człowieka do bogów, więc bardzo dbano o urodę i pielęgnację. Mydeł w tamtych czasach używano przede wszystkim w celach leczniczych, a było stworzone z tłuszczy roślinnych, zwierzęcych oraz z sól alkalicznych. W Europie produkcja mydła zaczęła się w średniowieczu, a początkowo było ono wyłącznie domeną rzemieślników. W XVIII wieku mydło stało się bardziej powszechne i zaczęło być produkowane w większej skali w fabrykach mydła. Wraz z postępem technologicznym, mydło stało się dostępne dla szerszych mas i zaczęło być produkowane w różnych formach, w tym w kostce.

Dlaczego warto wybrać mydło w kostce?

Wielki powrót mydeł w kostce. Dlaczego warto je wybrać?Istnieje naprawdę wiele powodów, dla których powinniśmy postawić na mydło w kostce. Oto kilka z nich:

  • ekologiczne – w dłuższej perspektywie mydło w kostce może być bardziej ekonomiczne niż inne produkty do mycia, ponieważ jedna kostka może wystarczyć na dłużej niż jedno opakowanie produktu w płynie.
  • skuteczne – mydło w kostce jest równie skuteczne w myciu ciała i rąk, co inne produkty do mycia. Poza tym niektóre marki oferują wersje mydła w kostce z dodatkami, takimi jak olejki eteryczne czy wyciągi z ziół, które mogą dodatkowo pielęgnować skórę.
  • wersje naturalne – coraz więcej producentów oferuje mydło w kostce wykonane z naturalnych składników, takich jak oleje roślinne czy wyciągi z ziół, które są delikatniejsze dla skóry i nie powodują podrażnień.
  • wersje bez plastiku – wiele nowoczesnych marek oferuje mydło w kostce bez plastikowego opakowania, co jest korzystne dla środowiska i pomaga zmniejszyć ilość odpadów. Zazwyczaj jest ono pakowane w papier lub karton, co oznacza, że jest łatwiejsze do recyklingu niż plastikowe butelki.

Pamiętaj, aby zawsze obok umywalki z mydłem w kostce wisiał ręcznik, a najlepiej ręcznik 67×140, który będzie służył do osuszania rąk.

Poznaj wady mydeł w kostce

Oczywiście oprócz swoich zalet, mydło w kostce ma również wady, o których nie można zapomnieć, decydując się na ich kupno. Oto kilka możliwych minusów mydeł w kostce:

  • zabrudzenie – mydło w kostce jest bardziej narażone na różne zabrudzenia, ponieważ jest narażone na kurz i brud, który może osiąść na powierzchni mydła. Może to wpłynąć na higienę produktu, a tym samym naszych rąk czy ciała.
  • suszenie się – mydło w kostce wymaga odpowiedniego przechowywania, aby nie wyschło. Kostka mydła, która pozostaje wilgotna lub nasiąknięta wodą, może zmniejszyć jej żywotność lub nawet zacząć pleśnieć.
  • zmniejszona kontrola nad ilością produktu – w przypadku mydła w płynie, ilość wypuszczanego produktu jest kontrolowana przez pompkę. W przypadku mydła w kostce użytkownik może mieć trudności z kontrolowaniem ilości produktu, co może prowadzić do nadmiernego zużycia i marnowania mydła.
  • trudności w użyciu w niektórych sytuacjach – mydło w kostce może być trudne do użycia w niektórych sytuacjach, takich jak mycie twarzy, ponieważ wymaga użycia obu rąk, co może być niewygodne lub niemożliwe w niektórych sytuacjach.
  • nieodpowiednie dla niektórych osób – są takie osoby, które nie chcą używać tego samego mydła, które było dotykane przez inne osoby, ponieważ wywołuje w nich to obrzydzenie i niechęć. Dla nich dużo lepsze będzie mydło w płynie.

Podsumowując, mydło w kostce ma ciekawą i długą historię oraz wady i zalety. To, co wybierzesz, zależy oczywiście tylko od Ciebie! Nie powinieneś mieć problemów ze znalezieniem ulubionego zapachu czy wyglądu, ponieważ obecnie w różnych sklepach dostępne jest naprawdę całe mnóstwo różnych mydeł w kostce. Dodatkowo, na przestrzeni ostatnich kilku lat, powstało dość sporo małych firm, które własnoręcznie wykonują mydła dekoracyjne, które mogą przez chwilę cieszyć Twoje oko, a później możesz ich używać, jak zwykłe mydło. Mamy nadzieję, że już wiesz, jaki rodzaj mydła wybrać!