Rozciąganie ciała stanowi ważny element aktywności fizycznej dla wielu osób, które dbają o zdrowy styl życia. Często wydaje nam się jednak, że stretching nie jest aż tak istotny jak inne formy sportu. Przecież nie buduje on naszej wydolności, ani nie wpływa na naszą kondycję. Okazuje się jednak, że rozciąganie ciała ma naprawdę wiele innych korzyści, zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Dlaczego więc powinniśmy regularnie się rozciągać? W tym artykule poznasz kilka istotnych powodów!

Czym jest stretching?

Stretching to właśnie nic innego jak rozciąganie ciała, czyli taki rodzaj aktywności fizycznej, który nie potrzebuje szczególnych zasobów energii. To praktyka, która skupia się na wydłużeniu i rozluźnieniu mięśni w celu poprawy elastyczności, zakresu ruchu w stawach oraz ogólnego samopoczucia fizycznego i psychicznego. Na stretching składają się różne zbiory ćwiczeń i technik, które mogą być wykonywane indywidualnie, jak i w ramach rozgrzewki czy uzupełnienia innego rodzaju aktywności fizycznej.

Rozciąganie, czyli zachowanie elastyczności mięśniowej

Największą zaletą praktykowania stretchingu jest zachowanie elastyczności mięśniowej. Co to oznacza? Oznacza to, że występuje mniejsze ryzyko kontuzji, poprawiamy nasz zakres ruchu oraz zapewniamy sobie lepszą wydajność podczas innych aktywności. Dlatego też stretching w głównej mierze praktykują osoby, które już mają do czynienia z innymi formami sportu. Najczęściej rozciągają się osoby, które tańczą lub trenują siłowo. Tancerze stawiają na stretching, gdyż rozciągnięte ciało pozwala przybrać ciekawe figury w choreografii, a tym samym uniknąć kontuzji. Z kolei osoby trenujące na siłowni dbają o zakres swoich ruchów podczas wykonywania poszczególnych ćwiczeń. Rozciągnięte ciało to znacznie większe możliwości – poprawiamy technikę wykonywanych ćwiczeń, dzięki czemu trening staje sie bardziej efektywny.

Stretching dla zdrowia: dlaczego powinniśmy rozciągać ciało?Stretching a poprawa postawy ciała

Rozciąganie ciała pozwala również rozluźnić napięte mięśnie, a to z kolei pomaga utrzymać prawidłową postawę ciała, która ma niemałe znaczenie dla zdrowia. Stretching jest zatem zalecany dla osób, których tryb życia opiera się na długotrwałym pozostawaniu w jednej pozycji, np. podczas pracy przy biurku. W takich przypadkach nierzadko mamy do czynienia z napięciem mięśni, które może nawet przełożyć się na ból, szczególnie w okolicach szyi i pleców. Rozciąganie pozwala się rozluźnić i zmniejszyć napięcie, co przekłada się na poprawę postawy ciała.

O dobrą postawę ciała niewątpliwie zadba również wygodny materac, który gwarantuje także zdrowy sen. Warto więc wyposażyć się w model dostosowany do naszych potrzeb. Pod tym linkiem: https://sleepinghouse.pl/139-materace-200×200 znajdziesz materace w rozmiarze 200 × 200, które będą doskonałym rozwiązaniem dla Twojego zdrowia!

Redukcja stresu

Stretching to także doskonałe rozwiązanie jako terapia antystresowa. Rozluźnienie napiętych mięśni może bowiem wiązać się z uzyskaniem odprężenia emocjonalnego. Stretching pozwala skupić się na oddechu, wyeliminować negatywne myśli, a w rezultacie się zrelaksować. Dlatego też jego elementy wykorzystuje joga czy pilates, których głównym zadaniem jest właśnie zadbanie o dobre samopoczucie psychiczne. Poza tym stretching można praktykować dosłownie w dowolnym momencie w ciągu dnia. Nie musi on być szczególnie długi czy wymagający. Rozciągać można się nawet z biurka! Dzięki temu możemy na chwilę oderwać się od obowiązków oraz się zrelaksować.

Poprawa krążenia krwi

Mało kto wie, że stretching wspomaga także krążenie i transport substancji odżywczych w organizmie. Jest to możliwe ze względu na rozciąganie mięśni, które bezpośrednio pobudza krążenie krwi w całym ciele. To z kolei pomaga w dostarczaniu składników odżywczych do tkanek mięśniowych i organów oraz usuwaniu produktów przemiany materii z komórek. Dlatego też można śmiało twierdzić, że stretching to samo zdrowie! Pozwala on sprawniej funkcjonować naszemu organizmowi, a przy tym zwiększać świadomość swojego ciała i łatwiej rozpoznawać jego potrzeby.

Jak prawidłowo się rozciągać?

Stretching niewątpliwie niesie ze sobą wiele korzyści, jednakże źle przeprowadzony może nam niestety zaszkodzić. Dlatego też warto wiedzieć, jak prawidłowo się rozciągać. Przede wszystkim stretching nie może być dla nas bolesny. Dobrze wykonanie ćwiczenie to takie, które powoduje jedynie nieduży dyskomfort związany z rozciąganiem mięśnia czy ścięgna. Należy więc zachować ostrożność i nie przesadzać z intensywnością ćwiczeń, gdyż w przeciwnym wypadku możemy doprowadzić nawet do naderwania mięśnia i kontuzji. Ponadto ćwiczenia rozciągające powinny być wykonywane powoli i dokładnie. Unikajmy gwałtownych ruchów czy szarpania. Zadbajmy o swój komfort i uważnie obserwujemy swoje ciało. Unikajmy też ćwiczeń, co do których nie jesteśmy pewni i nie potrafimy poprawnie wykonać. Z kolei wraz z biegiem czasu starajmy się zwiększać trudność ćwiczeń, a dzięki temu nasza elastyczność i zakres ruchu będą stopniowo wzrastać. Pamiętajmy również o oddechu. Głębokie i równomierne oddychanie pomaga zrelaksować mięśnie. Na koniec nie zapominajmy też o regularności treningów rozciągających. Jest ona kluczem do osiągnięcia korzyści zdrowotnych związanych ze stretchingiem.

Stretching to doskonała praktyka, którą powinni uwzględnić nie tylko wyczynowi sportowcy, ale wszyscy, którzy chcą zadbać o swoje zdrowie. Rozciąganie ciała wiąże się bowiem z wieloma korzyściami, takimi jak: zapobieganie kontuzjom, poprawna postawa ciała czy redukcja stresu. Warto więc zastanowić się nad wprowadzeniem do swojej rutyny sesji stretchingu, a szybko przekonamy się, jak świetny wpływ na zdrowie ma regularne rozciąganie ciała.

Przeczytaj także:

  1. Sen a przeziębienie – czy wypoczynek pomaga zwalczyć chorobę?
  2. Materace wysokoelastyczne – dla kogo?
  3. Zdrowy sen – jak go sobie zapewnić? Jak możemy poprawić jakość snu?