Depresja poporodowa jest niestety tematem, który rzadko się porusza w kwestii macierzyństwa i samopoczucia młodej mamy. Wynika to pewnie z faktu, że przyjście dziecka na świat to przecież okres radości i wzruszeń dla całej rodziny, przynajmniej przez pierwsze chwile. W tym czasie wszyscy są zachwyceni nowym członkiem rodziny i niestety mało kto zwraca uwagę na samą mamę, która również potrzebuje troski i opieki. Jednakże depresja poporodowa to znacznie głębsze zagadnienie, które występuje zdecydowanie częściej, niż nam się to wydaje. Może ona przybrać różne formy i posiadać różnorodne objawy.

Czym jest depresja poporodowa?

Na początku warto w ogóle dokładnie wyjaśnić, czym jest depresja poporodowa, aby móc dobrze zrozumieć to zjawisko. Jest to stan złego samopoczucia, który występuje najczęściej po narodzinach pierwszego dziecka. Warto jednak zaznaczyć, że w większości przypadków depresja nie pojawia się od razu w dniu porodu. Zazwyczaj mija kilka dni, nim młoda mama zaczyna zauważać u siebie złe objawy. Jeżeli taki stan utrzymuje się jedynie do 2-3 tygodni, mamy wówczas do czynienia z tzw. baby blues, czyli po prostu smutkiem poporodowym, który nie jest traktowany jako choroba. Problem pojawia się jednak, gdy przygnębienie towarzyszy znacznie dłużej – wtenczas młoda mama zmaga się z depresją poporodową. Jest to odmiana depresji, która charakteryzuje się obecnością myśli i emocji związanych z dzieckiem.

Objawy depresji poporodowej

Depresja poporodowa: jak wygląda i czy zawsze występuje?Najbardziej powszechnym objawem depresji poporodowej jest po prostu obniżenie nastroju, które może charakteryzować się rozdrażnieniem, smutkiem i przygnębieniem przez większość dnia. W takim przypadku młoda mama może twierdzić, że nie cieszy się z dziecka, nawet jeśli przez całą ciążę bardzo go wyczekiwała. W skrajnych sytuacjach mamy deklarują również, że nie potrafią kochać swojej pociechy. Nierzadko towarzyszy im także poczucie winy – uważają, iż nie radzą sobie z dzieckiem i nie są w stanie dobrze się nim opiekować. Mogą też myśleć, że poświęcają mu za mało uwagi, gdy w prawdzie cały ich dzień koncentruje się na opiece nad dzieckiem. Depresja poporodowa objawia się również brakiem energii do wykonywania nawet podstawowych czynności. Pojawia się spowolnienie, a kobieta się szybciej męczy. Nie cieszą ją także rzeczy, które do tej pory sprawiały radość. Ciężko jest wstać rano z łóżka, nawet w przypadku, gdy maluch przesypia całą noc. Młode mamy nie widzą też sensu macierzyństwa – nie wygląda ono tak, jak sobie to wyobrażały. Czują się także bezwartościowe, zwłaszcza w kontekście roli matki. Towarzyszy im bezradność, a opieka nad dzieckiem nierzadko przerasta. Smutek może też doprowadzić do braku apetytu lub przeciwnie – może być on zajadany, dlatego też młodym mamom tak często trudno powróci do sylwetki sprzed ciąży. Szczególnie niepokojące są jednak stany lękowe i myśli samobójcze. To objawy, które wskazują na to, że młoda mama niezwłocznie potrzebuje konsultacji psychologicznej czy nawet psychiatrycznej. Zresztą żadnych symptomów depresji poporodowej nie należy bagatelizować i jeśli zauważymy takie u młodej mamy, warto ją wesprzeć emocjonalnie oraz zaproponować pomoc.

Depresja poporodowa to nie oznaka słabości!

Niestety, zwłaszcza wśród osób starszych, występują niepoprawne przekonania o tym, że depresja poporodowa to oznaka słabości. Nieraz możemy usłyszeć o tym, że kobiety ze starszych pokoleń rodziły dzieci i mimo to musiały ciężko pracować, a przy tym nie dokuczało im żadne złe samopoczucie. Prawda jest jednak z pewnością inna. Depresja poporodowa nie jest wynikiem odmiennego stylu życia i zmiany czasów i bez dwóch dań nie jest ona oznaką słabości czy braku miłości do dziecka. Choć jej objawy mogą być naprawdę niepokojące, nie wskazują one na to, że kobieta jest niedobrą matką. Depresja to zaburzenie, które może spotkać każdą młodą mamę, nawet tą, która dotychczas nigdy nie miała problemów psychicznych. To stan niezależny od wieku, statusu społecznego, ilości wsparcia otaczającego czy dotychczasowego stanu zdrowia. Depresja poporodowa może tak naprawdę pojawić się u każdej kobiety i ważne jest to, aby obdarować ją zrozumieniem i empatią. Wytykając “słabość” mamy, w żaden sposób jej nie pomagamy, a możemy nawet przyczynić się do jej jeszcze gorszego samopoczucia.

Czy depresja poporodowa zawsze występuje?

Choć depresja poporodowa występuje o wiele częściej, niż nam się to wydaje, to jednak nie pojawia się ona zawsze. Nie każda kobieta doświadcza przygnębienia po porodzie. Czasem jest to tylko wcześniej wspomniany baby blues, który znika po około dwóch tygodniach. Istnieją jednak pewne czynniki ryzyka, które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia depresji poporodowej. Jednymi z nich są wcześniejsze doświadczenia z depresją. Jeżeli młoda mama zmagała się już z problemami o podłożu psychicznym, jest ona bardziej narażona na występowanie objawów depresji poporodowej. O wiele trudniej mają także mamy, które nie posiadają wsparcia ze strony męża czy partnera oraz najbliższej rodziny. Samotne kobiety żyjące w konfliktowych relacjach należą niestety do grupy ryzyka. Duży stres w czasie ciąży czy porodu także może decydować o pojawieniu się depresji.

Jak walczyć z depresją poporodową?

Jak zatem uchronić się przed depresją poporodową? Przede wszystkim młoda mama powinna o siebie dbać i nie dać sobie wmówić, że poświęca zbyt mało uwagi dziecku. Powinna ona także unikać niezdrowej ambicji, aby udowodnić innym swoją siłę, gdy w rzeczywistości potrzebuje pomocy. Zrozumienie swojego problemu jest pierwszym krokiem w walce z depresją. Młoda mama powinna otrzymać duże wsparcie od bliskich, a gdy faktycznie jest to potrzebne, warto, aby zwróciła się o pomoc do terapeuty. W tym czasie dobrze jest także zadbać o zdrowie fizyczne, a w tym treściwy i komfortowy sen. Dlatego też warto postawić na zakup wygodnego materaca, który będzie dostosowany do potrzeb młodej mamy. Pod tym linkiem: https://sleepinghouse.pl/136-materace-140×200 niewątpliwie każda mama znajdzie coś dla siebie!

Depresja poporodowa może być trudnym doświadczeniem dla nowych matek, ale na szczęście istnieją różne sposoby leczenia i wsparcia, które mogą pomóc im przezwyciężyć i wszelkie przeszkody i cieszyć się macierzyństwem. Otwarta rozmowa, zrozumienie oraz dostęp do odpowiedniej opieki zdrowotnej są kluczowe w walce z depresją poporodową i wspieraniu kobiet w powrocie do zdrowia psychicznego.

Przeczytaj również:

  1. Jaką rolę odgrywa sen w życiu sportowca?
  2. Czym jest materac hybrydowy? Zalety i wady materacy hybrydowych
  3. Jaki materac do łóżeczka kupić? – materace do łóżeczka dziecięcego