Pierwszy rok życia dziecka jest niezwykłym okresem zarówno dla niego samego, jak i dla jego rodziców, podczas którego można obserwować wiele zmian. To czas, w którym niemowlę rozwija się i przystosowuje do nowego świata w tempie, jakie później już nie będzie tak dynamiczne. Od momentu narodzin do pierwszych urodzin dziecko przechodzi przez wiele różnych etapów, które związane są z jego poruszaniem się czy jedzeniem. Jest to czas, w którym rodzice śledzą każdy krok swojego potomka, obserwując, jak staje się ono coraz bardziej samoświadome, aktywne i zdolne do interakcji. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej zmianom, jakie zachodzą w pierwszym roku życia dziecka, więc jeśli jesteś tego ciekawy, to zapraszamy do dalszej lektury!

Rozwój fizyczny dziecka w pierwszym roku jego życia

Pierwszy rok życia dziecka to okres dynamicznego rozwoju fizycznego, podczas którego maluch przemierza znaczny dystans w kwestii umiejętności ruchowych. Poniżej przedstawimy dokładniej, co dzieje się z ciałem dziecka oraz z jego rozwojem fizycznym:

  • Wzrost i przyrost masy ciała

Od chwili narodzin do pierwszych urodzin dziecko zazwyczaj potraja, a nawet czterokrotnie zwiększa swoją wagę. Standardowa waga rocznego malucha wynosi około dziesięciu kilogramów. Noworodki rodzą się z różnymi wagami, ale w ciągu pierwszych kilku miesięcy intensywnie rosną, dzięki czemu przybierają na wadze. Jeśli chodzi o wzrost, to nowo narodzone dziecko mierzy około pięćdziesięciu centymetrów, natomiast roczny maluch ma już od 76 do 80 centymetrów. Oznacza to, że dziecko w ciągu pierwszego roku swojego życia zwiększa swój wzrost o około trzydzieści centymetrów.

  • Poruszanie się

Pierwszy rok życia dziecka - jakie zmiany w nim zajdą?Niemowlęta rodzą się z ograniczoną zdolnością do kontroli swojego ciała. Jednak w miarę upływu czasu zyskują kontrolę nad swoimi mięśniami. W ciągu pierwszych kilku miesięcy maluch zaczyna odkrywać swoje możliwości ruchowe. Rozpoczyna to od poruszania główką oraz podnoszenia rączek. Po około 3-4 miesiącach większość niemowląt potrafi unosić głowę, a po kolejnych miesiącach zaczynają obracać się z brzuszka na plecy. Około 8-9 miesiąca, większość niemowląt jest w stanie siedzieć samodzielnie, a w dziesiątym miesiącu życia dziecko po raz pierwszy może samodzielnie stanąć. Niektóre maluchy w dziewiątym lub dziesiątym miesiącu swojego życia zaczynają już samodzielnie chodzić, ale jest to dość rzadkie. Większość dzieci natomiast do swoich pierwszych urodzin już potrafi poruszać się na dwóch nogach.

  • Rozwój zdolności wzrokowych

W pierwszym roku życia wzrok dziecka znacząco się rozwija. Noworodki widzą świat w ograniczony sposób, ale z biegiem czasu ich zdolność do obserwacji i skupiania wzroku rośnie. Dzieci zaczynają rozpoznawać twarze bliskich osób, śledzić ruchy i interesować się kolorowymi przedmiotami. Dlatego w pierwszym roku dziecka najlepiej kupować mu zabawki o kontrastujących kolorach.

Rozwój emocjonalny dziecka w pierwszym roku jego życia

Rozwój emocjonalny w pierwszym roku życia dziecka odgrywa kluczową rolę w budowaniu jego zdolności do nawiązywania relacji, rozumienia siebie i otaczającego świata. Oto jak dokładnie kształtuje się emocjonalny rozwój malucha w pierwszych dwunastu miesiącach jego życia:

  • Tworzenie więzi emocjonalnych

Od chwili narodzin dzieci zaczynają nawiązywać emocjonalne więzi z rodzicami lub opiekunami. To okres, w którym maluchy uczą się rozpoznawać i reagować na emocje innych ludzi. Uśmiechy, gesty, kontakt wzrokowy i ciepłe słowa są podstawowymi elementami, dzięki którym dziecko buduje relacje z bliskimi.

  • Reakcje emocjonalne

W pierwszych miesiącach życia niemowlęta reagują na różne bodźce emocjonalne. Chociaż nie są w stanie jeszcze wyrazić swoich uczuć słowami, to mogą wyrażać swoje potrzeby za pomocą płaczu, uśmiechów, mrugania oczami czy mimiki twarzy. Rodzice stają się ekspertami w odczytywaniu tych sygnałów i reagowaniu na nie. Niektóre osoby dorosłe potrafią nawet odróżnić, jaki rodzaj płaczu dziecka odzwierciedla jego potrzebę, np. maluch inaczej płacze, kiedy jest głodny, a inaczej kiedy potrzebuje przewinięcia pieluszki.

  • Rozwój poczucia bezpieczeństwa

Pierwszy rok życia to czas, w którym maluchy uczą się, czy mogą ufać swoim rodzicom oraz opiekunom. Bezpieczne, spokojne środowisko oraz stała obecność opiekuna pomagają dziecku poczuć się kochanym. To ważny krok w kształtowaniu zdrowego poczucia bezpieczeństwa emocjonalnego.

Jak możesz zauważyć, dzieci w pierwszym roku życia bardzo mocno się rozwijają, zarówno pod względem fizycznym, jak i emocjonalnym. Pamiętaj, aby zadbać również o dobrej jakości materac dla maluszka, aby mieć pewność, że jego układ kostny nie będzie miał problemów w prawidłowym rozwijaniu się. Dla nieco starszych dzieci polecamy materace o wymiarach 80×190 cm, które znajdziesz pod tym linkiem: https://sennamaterace.pl/118-materace-80×190.

Przeczytaj także:

  1. Sypialnia zimą – jak przetrwać chłodne noce?
  2. Tani materac – czy warto go kupić?
  3. Prześcieradło z gumką – dlaczego warto je wybrać?