Niedoczynność tarczycy to schorzenie dotyczące coraz większą część społeczeństwa. Prowadzi ono do szeregu problemów zdrowotnych, z którymi nierzadko ciężko się uporać. Niedoczynność tarczycy można porównać do stania w ekstremalnie długim korku, w którym nie jesteśmy w stanie ominąć przeszkód. W podobny sposób działa tutaj organizm ludzki, który na próżno próbuje pobudzić tarczycę do produkcji odpowiedniej ilości hormonów. W tym artykule przyjrzymy się problemowi niedoczynności tarczycy, jej objawom oraz temu, w jaki sposób przebiega jej leczenie.
Czym jest niedoczynność tarczycy?
Niedoczynność tarczycy, zwana także hipotyreozą, to schorzenie spowodowane niedostateczną produkcją hormonów tarczycy przez gruczoł tarczowy. Tarczyca jest z kolei małym, motylkowym gruczołem umiejscowionym u nasady szyi, którego hormony są niezwykle ważne dla regulacji wielu funkcji w organizmie. Są to: trijodotyronina i tyroksyna. Wpływają one w głównej mierze na metabolizm naszego organizmu oraz termogenezę, czyli produkcję ciepła. Niedoczynność tarczycy powoduje, że tarczyca jest “uśpiona” i dlatego nie produkuje odpowiedniej ilości hormonów.
Objawy niedoczynności tarczycy
Niedoczynność tarczycy może się objawiać naprawdę różnorodnymi problemami, które zresztą często są z początku łagodne i mogą być mylone z innymi schorzeniami. Dlatego też niedoczynność tarczycy trudno samemu rozpoznać, a jednoznaczny wynik mogą pokazać jedynie badania. Warto jednak znać najczęściej występujące symptomy, aby w razie takiej ewentualności móc szybko zareagować i rozpocząć leczenie. Przede wszystkim osoby z niedoczynnością tarczycy często odczuwają chroniczne zmęczenie, które nie ustępuje nawet po długim wypoczynku. To jeden z najpowszechniejszych objawów, który także zdecydowanie najbardziej przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. Poza tym niedoczynność tarczycy często objawia się większą wrażliwością na chłód. Wtenczas jest nam zimno, nawet gdy temperatura otoczenia jest dość wysoka. Jest to spowodowanie niezdolnością organizmu do regulowania temperatury ciała, co z kolei skutkuje odczuciem dokuczliwego chłodu. Nierzadko niedoczynność tarczycy wiąże się również z przyrostem masy ciała. Spowolniony metabolizm prowadzi bowiem do skłonności przybierania na wadze, nawet przy zachowaniu zdrowej diety i regularnej aktywności fizycznej. Co więcej, podczas ćwiczeń, ale także na co dzień, możemy zauważyć, że nasze mięśnie są osłabione, nasze ręce drżą oraz mamy problemy z utrzymaniem równowagi. To kolejne objawy niedoczynności tarczycy. Problemy mogą także pojawić się w funkcjonowaniu układu pokarmowego. Często występują tutaj zaparcia, wzdęcia i inne trudności związane z procesem trawiennym. Ponadto niedoczynność tarczycy może objawiać się w postaci zmian nastroju, gdyż zmniejszona produkcja hormonów bezpośrednio wpływa na samopoczucie psychiczne. Nasz nastrój jest często wówczas obniżony, zmagamy się z większą drażliwością, a w bardziej szczególnych przypadkach także z depresją. Poza tym mogą się pojawić problemy z koncentracją i pamięcią, ponieważ niski poziom hormonów tarczycy wpływa na nasze funkcje poznawcze. Natomiast kobiety z niedoczynnością tarczycy nierzadko zmagają się także z zaburzeniami miesiączkowania, a nawet bezpłodnością. Jednakże są to tylko najczęściej występujące objawy, dlatego też należy wziąć pod uwagę możliwość pojawienia się innych symptomów.
Jeśli dokucza Ci zmęczenie, koniecznie zaopatrz się w wygodny materac, który zapewni Ci wysoką jakość wypoczynku. Tutaj: https://sleepinghouse.pl/138-materace-180×200 z pewnością znajdzie materac dostosowany do Twoich potrzeb i upodobań!
Przyczyny niedoczynności tarczycy
Co natomiast przyczynia się do problemu niedoczynności tarczycy? Tutaj również powody mogą być naprawdę różnorodne, jednak wyróżnia się kilka najczęściej występujących czynników. Niedoczynność tarczycy nierzadko występuje ze względu na chorobę Hashimoto, czyli przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Dochodzi w niej do powstawania niebolesnego zapalenia w tarczycy, które powoli, na przestrzeni lat niszczy tarczycę, a tym samym powoduje zmniejszenie produkcji hormonów. Przyczyną może być także operacja usunięcia tarczycy. Jeśli została usunięta cała tarczyca lub jej część, pacjenci zmagają się z powyższymi objawami z wiadomych względów. Niedoczynność może również pojawić się w przypadku leczenia jodem promieniotwórczym, które jest przeprowadzane z różnych przyczyn, np. choroby Gravesa i Basedowa czy woli guzkowych. Takie leczenie jest bardzo skuteczne, jednakże z drugiej strony szkodliwe dla tarczycy. Wtenczas lek nie odróżnia chorych komórek tarczycy od zdrowych, dlatego niszczy oba rodzaje. Problemem może być także zażywanie niektórych leków, np. interferonu lub amiodaronu.
Jak wygląda leczenie?
Jeśli zauważymy niepokojące objawy, które mogą wskazywać na występowanie niedoczynności tarczycy, powinniśmy zgłosić się do lekarza rodzinnego lub we własnym zakresie wykonać odpowiednie badania ukierunkowane na obecność tarczycy. Jeżeli poziom TSH, T4 oraz T3 nie meiszą się w normie, konieczne jest leczenie. Najczęstszą formą leczenia jest podawanie syntetycznych hormonów tarczycy, które przepisuje lekarz. Jednakże terapia nie powinna polegać jedynie na leczeniu farmakologicznym. Istotną rolę odgrywa tutaj także dieta. W walce z niedoczynnością tarczycy warto spożywać pokarmy bogate w jod, który jest niezbędny do produkcji hormonów. Produkcje stymuluje także selen czy cynk, jednakże warto je przyjmować w posiłkach, gdyż ich suplementacja może być niebezpieczna. Osoby z niedoczynnością tarczycy powinny również regularnie kontrolować poziomy hormonów i konsultować się z lekarzem w przypadku jakichkolwiek zmian w samopoczuciu. Poza tym funkcjonowanie organizmu może także wspomóc aktywność fizyczna. Poprawia ona nastrój oraz pomaga w utrzymaniu prawidłowej wagi.
Niedoczynność tarczycy to schorzenie, które może znacząco wpłynąć na jakość życia. Jednak z odpowiednią opieką medyczną, w tym regularnym leczeniem i monitorowaniem stanu tarczycy, można skutecznie zarządzać tym schorzeniem. Dlatego tak istotne jest wczesne rozpoznanie i odpowiednie leczenie niedoczynności tarczycy, aby pacjenci mogli cieszyć się zdrowiem i aktywnym życiem.
Zajrzyj również tutaj: