Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas, kiedy domy wypełniają się ciepłem, bliskością rodzin i aromatem wyjątkowych potraw. Tradycje kulinarne pełnią tu szczególną rolę, tworząc niepowtarzalny klimat i wprowadzając całe rodziny w świąteczną atmosferę. Na bożonarodzeniowym stole nie może zabraknąć wyjątkowych dań, które nie tylko kuszą smakiem, ale także budzą nostalgiczne wspomnienia. W poniższym artykule przyjrzymy się tradycyjnym daniom, które koniecznie muszą znaleźć się na polskim stole w Boże Narodzenie. Jeśli jesteś tego ciekawy, to koniecznie czytaj dalej!

Ile potraw tradycyjnie powinno znajdować się na bożonarodzeniowym stole?

Liczba potraw na bożonarodzeniowym stole może nieco się różnić w zależności od regionu i tradycji rodzinnych. Jednak istnieje pewna klasyczna lista potraw, które często pojawiają się na polskich stołach świątecznych. Tradycyjnie mówi się o 12 potrawach wigilijnych, symbolizujących 12 apostołów i większość polskich rodzin trzyma się właśnie tej zasady. Oczywiście są wyjątki, np. kiedy rodzina jest malutka i składa się tylko z kilku członków, to potraw z całą pewnością jest mniej, ponieważ jedzenie by się niepotrzebnie zmarnowało. Jakie konkretnie potrawy znajdują się na tradycyjnym polskim stole bożonarodzeniowym? Tego dowiesz się w dalszej części tego artykułu!

Jakie potrawy znajdują się na tradycyjnym polskim bożonarodzeniowym stole?

Oto kilka charakterystycznych dań, które prawie zawsze można zobaczyć na polskich stołach w czasie Bożego Narodzenia:

  1. Jakie potrawy świąteczne muszą znaleźć się na Twoim bożonarodzeniowym stole?Barszcz z uszkami – świąteczną kolację w polskich domach rozpoczyna się od aromatycznej bordowej zupy nazywanej barszczem czerwonym. Wykonuje się ją przede wszystkim z buraków, a tradycyjnym dodatkiem są uszka, czyli malutkie pierogi zazwyczaj z grzybowym lub kapuścianym wypełnieniem.
  2. Świąteczna zupa – oprócz czerwonego barszczu, na wielu świątecznych stołach pojawia się jeszcze jedna zupa. Najczęściej jest to grzybowa lub zupa rybna. Jest to zależne od konkretnego regionu Polski. Na Kresach naszego kraju przygotowuje się natomiast słodką zupę migdałową z dodatkiem cynamonu, rodzynek oraz ryżu.
  3. Kapusta z grochem i grzybami – często w Boże Narodzenie przygotowuje się kapustę z grochem i grzybami. Kapustę kiszoną się podgrzewa razem z dodatkiem grzybów leśnych oraz grochem. Niektóre przepisy uwzględniają w tym daniu tylko kapustę i groch, natomiast nie wspominają o grzybach – jest to pewnie spowodowane innymi tradycjami i przyzwyczajeniami.
  4. Krokiety – z całą pewnością tradycyjnym daniem, którego nie może zabraknąć na bożonarodzeniowym stole, są krokiety wypełnione farszem zrobionym z kapusty i grzybów. Wiele osób nie wyobraża sobie świąt właśnie bez tego dania.
  5. Pierogi z kapustą i grzybami – pierogi z kapustą i grzybami to klasyka polskiej tradycyjnej kuchni, która jest również obecna podczas świąt Bożego Narodzenia. Są one podawane na ciepło zazwyczaj z tłuszczem.
  6. Ryba po grecku – ryba po grecku, czyli zazwyczaj dorsz podawany z marchewką, cebulą i sosem pomidorowym. To klasyka polskich świąt Bożego Narodzenia.
  7. Sałatka jarzynowa – sałatka składająca się z ziemniaków, marchewki, pietruszki, ogórka kiszonego, jabłka, pora, kukurydzy, jajek, majonezu oraz soli i pieprzu. Warzywa i owoce kroi się w małą kostkę, dodaje majonez oraz przyprawy i sałatka bożonarodzeniowa gotowa!
  8. Łazanki – kapusta kiszona jest głównym składnikiem wielu bożonarodzeniowych dań i nie inaczej jest z łazankami. Jest to danie zrobione z makaronu, kapusty kiszonej oraz grzybów leśnych. Dodaje się do tego również przyprawy.
  9. Ryby i śledzie – na wigilijnym stole nie może oczywiście zabraknąć smażonego karpia czy innych ryb oraz śledzi podawanych w śmietanie, czy oleju z cebulką.
  10. Karp w galarecie – pieczony karp, najczęściej podawany z galaretką, jest jednym z najbardziej charakterystycznych dań świątecznych. Wiele osób przepada za tą potrawą, ale niektórzy preferują jednak rybę bez galarety.
  11. Kompot z suszu – jeśli chodzi o napoje, które są charakterystyczne dla świąt Bożego Narodzenia, to jest to zdecydowanie kompot z suszu. Niektóre osoby go uwielbiają i czekają cały rok, aby móc się delektować jego ciekawym smakiem, a inni nie mogą wytrzymać nawet jego zapachu. Susz robiony jest z suszonych jabłek, moreli, gruszek, śliwek i żurawiny.
  12. Makowiec – jest to słodkie ciasto, którego głównym składnikiem jest mak. Dodatkowo można w nim znaleźć bakalie oraz orzechy. Jest to tradycyjne ciasto bożonarodzeniowe podawane na polskich stołach.

Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, jakie potrawy bożonarodzeniowe powinny zagościć na Twoim świątecznym stole w tym roku! Pamiętaj, że ich rodzaj zależy przede wszystkim od regionu w Polsce, ale również od preferencji rodzinnych. Oczywiście przed przyrządzaniem poszczególnych potraw koniecznie dobrze wypocznij. Dobry sen zapewni Ci materac o wymiarach 100×200 cm, który znajdziesz pod tym linkiem: https://sennamaterace.pl/114-materace-100×200. Taki rozmiar łóżka będzie doskonały dla jednej osoby, która jednak preferuje mieć nieco więcej miejsca.

Przeczytaj także:

  1. Komfortowy sen we dwoje – jaki materac dla pary wybrać? 160×200, 180×200, a może jednak 200×200?
  2. Twardość materaca H1, H2, H3 i H4 – jak odpowiednio dopasować do swoich potrzeb?
  3. Pozwól sobie na sen – sprawdź korzyści snu dla kobiet