Przyjaźń to jedna z najcenniejszych wartości ludzkiego życia. Obecność bliskich nam osób sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi i posiadamy sens istnienia. Jednak wokół zagadnienia przyjaźni od lat rodzi się zarówno wiele faktów, jak i mitów, które mogą zaburzać nasze poglądy na kontakty i relacje z innymi ludźmi. Warto więc spojrzeć głębiej na to, czym jest prawdziwa przyjaźń, oddzielając błędne informacje od rzeczywistości. W tym artykule poznasz najpopularniejsze fakty i mity na temat przyjaźni.
Przyjaźń to brak tajemnic
Wielu z nas jest niesłusznie przekonanych, że przed przyjacielem nie można mieć żadnych tajemnic, a przyjaciel również powinien nam się ze wszystkiego zwierzać. Nic bardziej mylnego. Przyjaźń nie polega na obnażaniu się przed drugim człowiekiem do samego końca. Prawdziwa przyjaźń zobowiązuje do poszanowania swojej prywatności, jeśli są kwestie, których nie chcemy poruszać i które nie dotyczą bezpośrednio tej relacji. Zresztą każdy z nas posiada swoje większe lub mniejsze tajemnice – potrzebujemy ich, aby mieć coś swojego. To naturalna, ludzka rzecz, która nie sprawia od razu, że jesteśmy nielojalni wobec swojego przyjaciela.
Przyjaźń między kobietą a mężczyzn istnieje
W tym przekonaniu dotyczącym przyjaźni zdecydowanie kryje się najwięcej wątpliwości. Jedni są przekonani, że przyjaźń damsko-męska nie istnieje, ponieważ przynajmniej jedna ze stron prędzej czy później się zakocha. Takie stanowisko wynika jednak najczęściej z własnych, smutnych doświadczeń, gdzie to właśnie przyjaciel/przyjaciółka zaczął wykazywać względem nas głębsze uczucia lub na odwrót – to my odkryliśmy, że druga osoba się nam podoba. Zaś inni uważają, iż przyjaźń damsko-męska jest jak najbardziej możliwa i nie musi ona prowadzić do intymnych zbliżeń, a w konsekwencji związku lub niekiedy zawodu, kiedy druga strona nie odczuwa podobnych emocji. Grupa ta ma zdecydowanie rację. Choć kwestię przyjaźni damsko-męskiej można uznać za subiektywną opinię, to jednak faktycznie istnieją takie relacje, które w żadnym stopniu nie są oparte na głębszych uczuciach związanych z pożądaniem drugiej osoby. Nie jest to po prostu na tyle powszechne, aby każdy z nas mógł w to uwierzyć.
Przyjaciele mają zawsze takie samo zdanie
Przyjaźń wcale nie charakteryzuje się tym, że posiadamy takie same stanowiska na wszystkich płaszczyznach. Nasze poglądy mają prawo się różnić i nie zawsze muszą być zgodne. Powinniśmy wiedzieć, że przyjaciel to nie mentalny klon, a wolny człowiek, który może wyrażać własne zdanie. Zresztą jest to wręcz niemożliwe, aby znaleźć osobę, która posiada dokładnie te same poglądy co my. Nierzadko mówi się też, że przeciwieństwa się przyciągają. Jest w tym sporo prawdy, gdyż zadawanie się z ludźmi o odmiennych przekonaniach jest bardziej satysfakcjonujące i rozwijające. Poza tym fundamentem przyjaźni jest to, aby zawsze szanować swoje opinie. W ten sposób możemy swobodnie wymieniać się poglądami i posiadamy interesujące tematy do rozmów. Przyjaźń jest zatem przestrzenią do wyrażania własnego zdania w komfortowych warunkach, a nie bezwarunkowym podzielaniem tych samych wartości.
Przyjaciel to osoba na wyłączność
Kolejne niesłuszne przekonanie, które też często potęguję w nas zazdrość o przyjaciela to twierdzenie, iż jest to osoba na naszą wyłączność. W żadnym wypadku! Posiadanie jednego przyjaciela nie oznacza, iż nie możemy posiadać innych przyjaciół i tym samym nie powinniśmy się obrażać o to, że nie jesteśmy jedynym przyjacielem drugiej strony. Jest to dość niepoważne, a nawet dziecinne. Koniec końców każdy posiada swoje życie i ma prawo decydować, z kim się zadaje. Przyjaciel to osoba, która powinna okazywać wsparcie oraz kierować się dobrem drugiej strony, a nie mieć żal o to, że utrzymuje ona inne, równie istotne relacje. Nie ma tutaj miejsca na zazdrość. Każdy powinien cieszyć się tym, że jego przyjaciel jest szczęśliwy i otacza się dobrymi ludźmi.
W celu dobrego samopoczucia nie należy też zapominać o wygodnym i komfortowym wypoczynku. Pomóc Ci w tym mogą materace od sleepmed.pl, które nabędziesz m.in. w sklepach stacjonarnych w Pabianice oraz w salonach internetowych. Dzięki nim Twój sen będziesz cieszyć się znacznie lepszą jakością!
Przyjaźń może mieć różne formy
Nie istnieje jedna definicja przyjaźni, która wskazywałaby na to, jakie osoby mogą jej podlegać. W rzeczywistości przyjaźń może mieć różne formy i narodzić się między dwoma różnymi osobami. Nie zawsze musi to być relacja między rówieśnikami, którzy znają się z młodości. Może to być przyjaźń między człowiekiem a zwierzęciem, dorosłym a dzieckiem lub kolegami z pracy, choć ta relacja dla niektórych także budzi pewne kontrowersje i wątpliwości. Przyjaźń jest też ważną częścią zdrowego związku partnerskiego. Każda forma relacji jest mimo wszystko wartościowa i może przynosić szczęście.
Przyjaciele to ludzie, z którymi miło spędzam czas
Jest to kolejny mit, przez który stajemy się łatwoufni i podporządkowujemy swoje życie pod innych ludzi. Szybko jednak dopada nas zawód i okazuje się, że ludzie, z którymi po prostu miło spędzamy czas, nie mogą być od razu naszymi przyjaciółmi, którym możemy wszystko zawierzyć. Owszem, nie jest to niemożliwe, gdyż przyjaźń też powinna polegać na przyjemnym wspólnym spędzaniu wolnych chwil. Powinniśmy jednak mieć tę świadomość, że nie każda osoba, z którą się zadajemy, jest naszym przyjacielem. W większości przypadków tego typu relacje kończą się właśnie jedynie na wesołym spędzaniu czasu: wspólne grille, wakacje, wycieczki. Niekoniecznie są to sytuacje, które budują trwałe przyjaźnie. Kiedy dochodzi co do czego, mamy kłopoty i potrzebujemy prawdziwego przyjaciela, ci ludzie często rozpływają się w powietrzu. Dlaczego? Bynajmniej dlatego, że zależy im jedynie na atrakcyjnie i miło spędzonym czasie, a nie na Tobie jako przyjaciel. Zastanówmy się więc dwa razy, zanim nazwiemy kogoś przyjacielem.
Wokół tematu przyjaźni nierzadko rodzi się wiele wątpliwości oraz powstaje sporo mitów, które zaburzają nasz pogląd na prawdziwie zdrową relację z drugą osobą. Dlatego też warto się zapoznać z powyższymi przykładami i przekonać się, że przyjaźń nie jest tym, za co do tej pory uważaliśmy. Nie każdą osobę z naszego grona możemy także uznać za przyjaciela. Warto być świadomym powyższych faktów i mitów, aby cieszyć się zdrową i stabilną przyjacielską relacją.
Przeczytaj także: Rutyna snu – jak wprowadzić i jakie ma znaczenie?