Uzależnienie od cukru to powszechny problem zdrowotny, który odbija się na naszym samopoczuciu fizycznym, a w dużej mierze dotyczy prawidłowego funkcjonowania naszej psychiki. Trudność stanowi tutaj bowiem niepohamowana chęć spożywania słodyczy. Choć większość z nas je kocha, to jednak powinniśmy powstrzymywać się przed ich nadmierną konsumpcją, która może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, w tym otyłości, cukrzycy typu 2, a nawet chorób serca. Nasuwa się więc pytanie: jak walczyć z uzależnieniem od cukru? Co robić, aby nie myśleć o spożywaniu słodyczy? Mamy nadzieję, że w tym artykule znajdziesz przydatne wskazówki!

Ustal źródło problemu

Uzależnienie od słodyczy może być wynikiem różnych czynników, np. zwiększonego poziomu stresu, zawodów miłosnych czy kompleksów. Warto jednak zauważyć, że wszystkie te elementy mają swoje podłoże psychiczne. Poza tym uzależnienie od cukru nie tyle dotyczy ciągłego spożywania słodyczy, ile także przetworzonych, słodzonych napojów i żywności. Nie zawsze więc możemy być świadomi tego, iż jesteśmy uzależnieni i jedynie instynktownie sięgamy po produkty, które lubimy i które nam smakują. Niestety prawda jest taka, że zawierają one duże ilości niezdrowych cukrów, a ich ciągła konsumpcja sprawia, że organizm się przyzwyczaja. W efekcie, gdy chwilowo brakuje nam odpowiedniej dawki cukru, odczuwamy wzmożoną chęć spożycia czegoś słodkiego. Warto więc się zastanowić, czy nasze uzależnienie jest spowodowane złym samopoczuciem psychicznym, czy może złymi nawykami żywieniowymi. Ustalenie źródła problemu to połowa sukcesu oraz pierwszy krok w celu poprawy swojego zdrowia.

Bądź świadomy spożywanych produktów

Uzależnienie od cukru - jak z nim walczyć?Uzależnienie od cukru nierzadko charakteryzuje się mimowolnym sięganiem po słodycze i przetworzoną żywność i jest to wynik niczego innego jak braku naszej świadomości na temat tego, co faktycznie spożywamy. Dlatego też naszym głównym zadaniem powinno być zdanie sobie sprawy z własnego problemu. Świadomość uzależnienia pozwoli z kolei skupić się na konsumowanych w ciągu dnia posiłkach. Powinniśmy zacząć zastanawiać się, czy dany produkt rzeczywiście możemy spożyć i czy czasem nie pogłębia on naszego problemu. Wtenczas zwrócimy także uwagę na jego skład, sprawdzając, jak dużą ilość cukru posiada. Jeśli faktycznie będzie nam zależeć na zwalczeniu swojego uzależnienia, kontrola spożywanych posiłków wejdzie nam w nawyk, a to już naprawdę duży sukces.

Zmień swoje nawyki żywieniowe

Chęć spożywania słodkich posiłków może też wiązać się z ogółem niezdrowym trybem życia i nieodpowiednimi nawykami żywieniowymi. Nasza dieta może nie być właściwie zbilansowana i bardzo prawdopodobne, że brakuje w niej konkretnych wartości odżywczych. W takim przypadku spożywane przez nas posiłki nie sycą nas na długo, szybko odczuwamy głód i chęć sięgnięcia po coś pozornie małego, ale wysokokalorycznego i o dużej zawartości cukru. Dlatego też w walce z uzależnieniem powinniśmy odgórnie spojrzeć na swoją codzienną dietę. Upewnijmy się, że nie brakuje w niej białka, tłuszczy, węglowodanów i witamin. Zadbajmy również o to, aby nasza dieta była bogata w owoce i warzywa, które posiadają naturalne cukry dobre dla zdrowia. Zmiana nawyków żywieniowych z pewnością pomoże zmniejszyć ochotę na słodycze.

Pij wodę!

Gdzie jeszcze może tkwić problem, jeśli chodzi o uzależnienie od cukru? Niestety niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale picie odpowiedniej ilości wody również jest istotne w walce z wszelkimi zaburzeniami odżywiania. Odwodnienie często prowadzi do żywieniowych zachcianek i wzmożonego zapotrzebowania na konkretne produkty. Warto więc zadbać o to, aby w ciągu dnia przyjmować minimum 2 litry wody. Ponadto ludzie często mylą uczucie pragnienia z głodem, co właśnie skutkuje spożyciem większej ilości cukru. Zamiast też sięgać po słodkie napoje, starajmy się przestawić na czystą wodę. Ta praktyka może również sprawić, że zrzucimy zbędne kilogramy.

Nie zapominajmy także, że w trosce o swoje zdrowie powinniśmy zadbać o treściwy wypoczynek. Niezbędnym elementem będzie tutaj wygodny materac dopasowany do naszych potrzeb. Naturalny materac 80×200 cm może być najlepszym rozwiązaniem dla osiągnięcia wysokiego poziomu komfortu. Więcej doskonałych modeli znajdziemy jednak w sklepach w Pabianice.

Zadbaj o regularność posiłków

Regularne spożywanie posiłków również może być kluczowym elementem w walce z uzależnieniem od cukru. Dlaczego? Ponieważ pomaga ono utrzymać stabilny poziom glukozy we krwi. Jeśli harmonogram naszych posiłków nie jest regularny, istnieje duże ryzyko nagłych spadków glukozy, a to z kolei prowadzi do wzmożonej ochoty na słodkie przekąski. Organizm może także doświadczać napadów głodu, które też przyczyniają się do sięgania po łatwo dostępne i wysokokaloryczne produkty. Nie pozostaje więc wątpliwości to, iż regularne przyjmowanie posiłków zapewnia stałe dostarczanie energii, a tym samym utrzymuje odpowiedni poziom glukozy we krwi, co jest istotne dla zachowania zdrowia. Dzięki temu nie odczuwamy także silnej potrzeby spożycia słodyczy.

Szukaj wsparcia psychologicznego

W wielu przypadkach uzależnienie od cukru jest też związane z problemami na podłożu emocjonalnym. Aby lepiej radzić sobie ze stresem czy innymi silnymi emocjami, często uciekamy się do przyjemności w postaci słodkich przekąsek. Jakie jest więc rozwiązanie w tej sytuacji? Przede wszystkim ważne jest znalezienie wsparcia psychologicznego oraz innej alternatywy dla wyładowania swoich emocji. Jeśli czujesz taką potrzebę, umów się na spotkanie terapeutą lub poproś o pomoc swoich bliskich. Nie bój się okazywać słabości. Zresztą szukanie pomocy to już pierwszy krok ku poprawie swojego samopoczucia i oznaka odwagi. Zamiast sięgania po słodkie, możesz także spróbować aktywności fizycznej – znajdź zajęcie, które sprawia Ci radość i pozwoli Ci zapomnieć o dotychczasowych smutkach i problemach. Nieustanne jedzenie przetworzonej żywności może bowiem tylko pogorszyć Twoje samopoczucie, a nawet sprawić, że nabawisz się kompleksów, których do tej pory nie posiadałeś. Znalezienie wsparcia jest zatem istotnym elementem dla walki z uzależnieniem od cukru.

Uzależnienie od cukru może być naprawdę poważnym problemem zdrowotnym, ale nie oznacza to, że nie jesteśmy w stanie z nim walczyć! Powyższe wskazówki powinny pomóc nam powstrzymać chęć spożywania słodkich produktów i szybki uwolnić się od tego kłopotliwego uzależnienia.

Przeczytaj także: Łóżka specjalne