Coraz większa część naszego społeczeństwa zmaga się z chorobami nowotworowymi o różnej etiologii. Mowa tutaj o nieprawidłowej tkance, ta powstaje na skutek namnażania się komórek nowotworowych. Pojawia się ona, gdy w organizmie dochodzi do zmian w obrębie zdrowych komórek – ulegają one mutacjom. W zależności od rodzaju oraz stadium,w jakim znajduje się choroba nowotworowa, mamy większe lub mniejsze rokowania. Jednak, jak żyć ze świadomością, że ma się nowotwór?
Wczesne objawy choroby nowotworowe – na co zwrócić uwagę?
Każdy nowotwór ma charakterystyczne dla siebie objawy, po których można je rozpoznać. Jednak dość często na samym początku kształtowania się choroby nowotworowej, pojawia się kilka niespecyficznych zmian. Zazwyczaj nie zwracamy na nie uwagi, dopóki nie zaczniemy odczuwać bólu lub nie utrudniają nam prawidłowego funkcjonowania w ciągu dnia. Do najczęstszych objawów choroby nowotworowej, których bez dwóch zdań nie możemy lekceważyć, zaliczają się powiększone węzły chłonne oraz utrzymujące się stany gorączkowe. Oczywiście mogą być wskaźnikiem innych, mniej niebezpiecznych i niezagrażających życiu chorób. Oprócz tego warto zwrócić swoją uwagę na uporczywy kaszel, zmiany skórne czy zaburzenia połykania. Z pewnością do bardziej specyficznych zmian zaliczymy wyczuwalne guzy w piersi lub ogólnie w powłokach – w tym na skórze lub w tkankach pod skórą. Natomiast za mniej specyficzne uważa się ból brzucha. Tak naprawdę każda zmiana patologiczna w organizmie wywołuje jakąś reakcję, przez co powoli, z pomocą dokładnego wywiadu lekarskiego oraz licznych badań, jesteśmy w stanie znaleźć konkretną przyczynę.
Jak wcześnie wykryć nowotwór?
Wczesne wykrycie nowotworu z pewnością poprawia rokowania pacjenta. Niestety, proces diagnostyczny może być bardzo długi. Zatem, na czym skupić się szukając przyczyny niepokojących objawów oraz chcąc zdiagnozować potencjalną chorobę nowotworową? Przede wszystkim podstawą jest wywiad lekarski, na podstawie którego lekarz zleca konkretne badania. Podstawą jest badanie krwi w różnych zakresach. Sprawdza się morfologię, gdyż można z niej określić niedokrwistość, która pojawia się w przypadku krwawienia z guza, np., w przypadku guzów żołądka czy jelita grubego. Inną kwestią jest sprawdzanie bilirubiny, a także aminotransferazy AspAT i ALAT czy GGTP. Pozwalają one na ocenę wydolności wątroby oraz są pomocne w ocenie wydolności nerek przy planowanej w przyszłości chemioterapii. Nie można pominąć także mocznika i kreatyniny, obrazujących funkcje nerek. Oprócz tego wielu pacjentów jest kierowanych na EKG, RTG płuc czy USG jamy brzusznej. Najgorszym wynikiem jest potwierdzenie wszystkich obaw i wykrycie nowotworu. A jak żyć ze zdiagnozowaną i leczoną chorobą?
Jak radzić sobie ze zdiagnozowanym nowotworem?
Wielu z nas uważa, że postawiona diagnoza to wyrok śmierci – czy słusznie? Jak się okazuje, współczesna medycyna jest w stanie pomóc nam w pokonaniu choroby, a także zapobiec jej nawrotom. Oczywiście kwestia ta w dużym stopniu zależy od stanu organizmu, rodzaju nowotworu czy stadium, w jakim się znajduje. Jednak mimo wszystko, jak możemy sobie poradzić z tą informacją? Oto kilka wskazówek!
Dlaczego dobra organizacja jest ważna?
Choroba nowotworowa wymaga przede wszystkim dobrej organizacji. Opiera się to o uwzględnieniu w swoim harmonogramie badań kontrolnych oraz indywidualnego planu leczenia. Oznacza to, że warto zapisywać sobie istotne informacje, takie jak dane lekarzy, placówek czy wolnych terminów. Inną kwestią jest dokładna znajomość przyjmowanych leków, o których należy informować innych specjalistów w przypadku pogorszenia się stanu zdrowia.
Grunt to zapoznanie się z oddziałem oraz personelem
Bez dwóch zdań leczenie choroby nowotworowej wymaga zaangażowania całego zespołu ludzi, w tym lekarzy, pielęgniarek, psychologów czy dietetyków. Właśnie dlatego warto zorientować się, które jest na oddziale, na którym się znajdujemy lub który często odwiedzamy. W ten sposób będziemy wiedzieć, gdzie szukać oraz czego oczekiwać od poszczególnych osób.
Wiedza to potęga
Wiemy już, co nam dolega, dlatego warto znaleźć informacje na temat swojej choroby nowotworowej. Najlepiej postawić na sprawdzone źródła, takie jak literatura medyczna, które nie wprowadza nas w błąd lub uzyskać informacje od lekarza. W ten sposób możemy dowiedzieć się, co nas czeka w przyszłości. Na początku tych informacji może być zbyt wiele, dlatego warto je zapisywać.
Czy można żyć normalnie?
Informacja o diagnozie choroby nowotworowej to nic przyjemnego i wiąże się z silnymi, negatywnymi emocjami. Szok, zaprzeczenie, strach i gniew – to tylko kilka z nich, które najczęściej nam towarzyszą. Musimy jednak zrozumieć, że co się stało, to się nie odstanie, dlatego warto walczyć o każdą chwilę i żyć dalej. Jednak, czy jest to możliwe? Tak naprawdę wszystko zależy od naszego samopoczucia, tempa rozwoju choroby czy sposobu leczenia. Jednak z pewnością ucieszy nas informacja, że nie musimy rezygnować ze swojego życia! Poprzez uzgodnienie aktualnego tylny życia, lekarz prowadzący może powiedzieć nam, co możemy, a czego nie. Warto tutaj zaznaczyć, że bardzo rzadko zdarza się, że musimy rezygnować z pracy czy rozwój swojej kariery zawodowej. Oczywiście, jeśli nie ma przeciwwskazań. To samo dotyczy podróży, spotkań ze znajomymi, diety czy pasji, jakie posiadamy. Zadbajmy jednak o swój styl życia i postawmy na zdrowe rozwiązania. Dotyczy to zwiększenia poziomu aktywności fizycznej oraz zmiany w stylu życia po konsultacji z lekarzem, a także zadbanie o spokojny sen poprzez materace medyczne. Sprawdź ofertę tutaj: https://sleepinghouse.pl/15-materace-medyczne
Z chorobą nowotworową można żyć, jednak nasza codzienność z pewnością ulegnie zmianie. Najbardziej odczuwa się częstsze wizyty szpitalu, u onkologa czy na badaniach kontrolnych. Jednak pamiętajmy, aby nie zamykać się na cały świat, tylko z uśmiechem walczyć o swoje zdrowie i życie.
Przeczytaj także: Co wziąć pod uwagę wybierając materac 120×200? Oto ranking 9 produktów