Osoby starsze zazwyczaj borykają się z różnymi problemami zdrowotnymi. Ich sprawność oraz funkcje motoryczne nie są już w tak dobrym stanie, jak jeszcze kilka lat temu. Czynności, które w niedalekiej przeszłości nie sprawiały seniorowi żadnych problemów, dziś mogą być bardzo trudne do wykonania samodzielnie. Jest to przede wszystkim higiena swojego ciała, ponieważ samo wejście do wanny lub stanie kilka minut pod prysznicem może być dla nich bardzo dużym wyzwaniem. Higiena seniorów bardzo często jest zaniedbana, ponieważ osoby starsze nie mogą się pogodzić ze swoim pogarszającym się stanem zdrowia i brakiem dużej mobilności, i dlatego wstydzą się poprosić kogoś o pomoc. Nawet najbliższa rodzina w takich momentach jest odsuwana i senior woli nie myć się wcale, niż pozwolić na to, aby ktoś bliski zobaczył go nagiego. Jednak koniecznie trzeba przezwyciężyć ten strach i jak najlepiej pomóc osobie w takiej sytuacji. Jak powinna wyglądać higiena osób starszych?

Jakie są problemy higieniczne osób starszych?

Osoby starsze często borykają się z różnymi problemami higienicznymi, wynikającymi z ich wieku i związanymi z nim zmianami fizjologicznymi. Niektóre z tych problemów to:

Seniorzy mają trudności z poruszaniem się i wykonywaniem codziennych czynności, takich jak mycie się, czesanie itp., co może prowadzić do niedostatecznej higieny i nieprzyjemnego zapachu.

Problemy z suchością skóry, która może być spowodowana chorobami takimi jak cukrzyca lub niedoborem odpowiedniej ilości płynów w organizmie. Sucha skóra jest bardziej podatna na podrażnienia i uszkodzenia, co może prowadzić do trudności w utrzymaniu czystości i zapobieganiu infekcjom. Osoby starsze mają również bardzo delikatną skórę, która koniecznie potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji, takiej jak nawilżanie.

Dużym problemem wśród seniorów jest utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej. Jej brak może prowadzić do chorób dziąseł, próchnicy i psucia się zębów. Osoby starsze często mają trudności ze szczotkowaniem zębów lub nie pamiętają o ich szczotkowaniu, a także mogą mieć problemy z połykaniem pasty do zębów lub płynu do płukania ust. Brak higieny jamy ustnej często prowadzi do nieprzyjemnego oddechu z ust.

Seniorzy bardzo często borykają się z problemem utrzymania odpowiedniej czystości w okolicach intymnych, które mogą być spowodowane trudnościami z poruszaniem się lub chorobami, takimi jak padaczka lub demencja, które utrudniają rozumienie potrzeby utrzymania higieny.

Higiena osób starszych jest bardzo ważna, ponieważ często pozwala na utrzymanie odpowiedniego zdrowia i komfortu fizycznego oraz psychicznego. Jeśli ktoś z Twoich bliskich potrzebuje pomocy w najprostszych czynnościach higienicznych, to koniecznie zapewnij mu taką opiekę, a gwarantujemy, że osoba starsza będzie szczęśliwsza i zdrowsza!

Higiena seniora mobilnego

Jak powinna wyglądać higiena osób starszych?Jeśli osoba starsza, której chcesz udzielić pomocy w umyciu się i wykonaniu różnych czynności higienicznych, jest mobilna, tzn. samodzielnie się przemieszcza, to Twoja pomoc będzie znikoma, jednak kluczowa. Na początku zadbaj o bezpieczeństwo, rozkładając maty antypoślizgowe. Jeśli osoba, której pomagasz, ma problemy ze staniem, to możesz pod prysznicem postawić plastikowe krzesło, na którym senior usiądzie podczas kąpieli. Zadbaj również o to, aby w łazience było ciepło. Koniecznie zwróć uwagę na komfort psychiczny tej osoby i zapewnij ją, że nie ma czego się wstydzić, ani bać i, że wszystko jest w porządku. Możesz pomóc się rozebrać takiej osobie oraz przygotować wszystkie produkty. Nalej wodę do wanny i pomóc do niej wejść lub zabezpieczaj seniora, który będzie wchodził pod prysznic. Możesz pomóc wycisnąć produkt myjący na gąbkę i pozwolić, żeby osoba starsza sama umyła miejsca, które może i do których dosięga, a o resztę zadbasz Ty. Dużą pomocą będzie umycie włosów, ponieważ seniorzy często rezygnują z tej czynności z powodu trudności z podnoszeniem rąk. Senior będzie również potrzebować pomocy w wytarciu ciała i włosów. Możesz również rozczesać włosy i pomóc w nałożeniu na twarzy i ciało różnych kosmetyków, np. balsamów i kremów nawilżających. Bardzo ważne jest również zadbanie o higienę jamy ustnej, dlatego możesz pomóc osobie starszej w umyciu zębów.

Higiena seniora leżącego

O ile pomoc osobie mobilnej nie wydawała się aż tak trudna, to zapewnienie komfortu oraz pomoc osobie leżące nie jest już tak łatwe. Osoby, które nie wstają, potrzebują szczególnej uwagi, ponieważ są narażone na wiele różnych dolegliwości, które osób mobilnych nie dotyczą. Do mycia ciała seniora leżącego należy używać specjalnych gąbek i myjek, które zapewnią odpowiedni komfort. Najlepiej jest używać produktów przeznaczonych dla osób starszych i takich, które nie wymagają spłukiwania, ponieważ będą dużym udogodnieniem podczas mycia seniora na łóżku, na którym leży. Mogą to być na przykład różne kremy i pianki. Najbardziej należy zwrócić uwagę na pachy i krocze, które są szczególnie narażone na odparzenia. Pamiętaj, że osoba, która nie wstaje z łóżka, potrzebuje również zmiany pampersa lub pieluchomajtek i podłożenia pod ciało podkładu higienicznego. Największym problemem osób unieruchomionych są odleżyny, czyli niegojące się rany w miejscach największego nacisku na ciele. Trzeba je dokładnie osuszać i nawilżać, ale również masować, aby pobudzić mikrokrążenie krwi w tkankach. Taka osoba potrzebuje częstej zmiany pozycji, aby jak najkrócej leżeć na jednej części ciała.

Czy higiena osobista seniora jest ważna?

Jeśli zastanawiasz się nad poprawną odpowiedzią na to pytanie, to tak, higiena osobista jest ważna dla każdego, bez względu na wiek. Pielęgnacja ciała i higiena osobista pomagają zachować zdrowie, dobre samopoczucie i dobry wygląd. Higiena osobista seniora jest szczególnie ważna, ponieważ wraz z wiekiem ciało osoby starszej staje się bardziej podatne na infekcje i choroby skóry. Dbanie o swoją higienę pomaga zapobiegać tym problemom i zapewnia seniorom poczucie komfortu i pewności siebie. Szczególnie ważna jest pomoc w higienie osobom leżącym, którzy z powodu swojego stanu zdrowia nie są w stanie samodzielnie zająć się swoim ciałem. W takich przypadkach bardzo często potrzebna jest pomoc specjalnej opiekunki, która ma kwalifikacje w tym zakresie pomocy zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Pamiętaj, że zdrowie osób starszych jest bardzo ważne!

Przeczytaj także: