Obecnie wszyscy jesteśmy bardzo zajęci – zarówno pracą, jak i codziennymi obowiązkami. Zmagamy się ze stresem oraz próbujemy sprostać presji, jaka narzuca na nas dzisiejsze społeczeństwo. W celu ukojenia zmysłów możemy stosować wiele technik relaksacji, jednak najlepszym sposobem będzie medytacja. Dlaczego?

Czym jest medytacja?

Medytacja jest określana na wiele sposobów. Jednak najogólniej mówiąc, stanowi trening świadomości czy też praktykę, która opiera się na ćwiczeniu umysłu. Stanowi ona świetny sposób na wyciszenie się i odcięcie od przytłaczających nas problemów. Tak naprawdę każdy z nas może z niej skorzystać i to niezależnie od:

  • wieku,
  • stanu zdrowia,
  • płci.

Za przyczynę tak dużej uniwersalności uważa się fakt, iż nie jest ona szkodliwa dla organizmu i nie ingeruje w niego tak mocno, jak środki farmakologiczne.

Korzyści płynące z medytacji

Medytacja - dla ciała i ducha?Zanim zaczniemy coś robić, chcemy wiedzieć, jakie może przynieść nam to korzyści. Tak też jest w przypadku medytacji. Poprzez regularne medytowanie i dbanie o spokój, możemy cieszyć się z zauważyć, że:

  • obniża się ciśnienie krwi,
  • przyspiesza metabolizm,
  • wspomaga leczenie arytmii serca czy też bezsenności,
  • łagodzi migrenę, chroniczny ból i depresję,
  • korzystnie oddziałuje na nasz mózg,
  • znacząco redukuje poziom stresu.

Medytacja w 4 krokach

W pierwszej kolejności powinniśmy znaleźć odpowiednie miejsce, a najlepiej, abyśmy czuli się w nim komfortowo. Warto postawić na wygodne ubrania, otoczenie się kojącym zapachem i ogrzanie pokoju. Jeśli w czasie medytacji jest nam chłodno, to warto przykryć się czymś miękkim. Sprawdzi się tutaj zarówno koc, jak i kołdra. Następnie siadamy wygodnie w pozycji lotosu lub siedzenia na własnych piętach – najważniejszy jest tutaj komfort. Ważne, aby oprzeć ręce na nogach i zamknąć oczy. Przedostatnim krokiem jest skupienie całej uwagi na sobie. Koncentrujemy się na oddychaniu, wdychaniu powietrza spokojnie przez 5 sekund i wydychanie przez kolejne 10 sekund. Czwartym, a zarazem ostatnim krokiem jest obudzenie się z medytacji. Wówczas ważne jest łagodne rozciąganie mięśni – po kolei ręce i nogi. Można nimi potrząsnąć przez chwilę oraz wykonać okrężne ruchy głową.

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób docenia korzyści płynące z medytacji. Jest to forma niewymagająca od nas praktycznie żadnego przygotowania. Najlepiej medytować codziennie, przez 10 minut – w końcu to systematyczność jest kluczem do sukcesu.

Sprawdź ofertę na stronie sklepu Senna Materace!

Przeczytaj także: