Czy cena materaca świadczy o jego jakości? Pośrednio tak, jednak nie można wybierać materaca, patrząc jedynie na cenę. Zobacz, czym charakteryzuje się dobry materac i gdzie szukać takiego w Pabianicach.

Co wpływa na cenę materaca?

Najważniejszą składową ceny materaca jest jego wypełnienie, czyli to, co znajduje się w środku materaca. Dwie podstawowe grupy materacy, to materace piankowe i sprężynowe. W każdej z nich można wyodrębnić podgrupy.

Materace piankowe dzielą się na piankowe z pianki poliuretanowej i pianki lateksowej. Pianka poliuretanowa to zarówno pianka termoelastyczna, jak i wysokoelastyczna. Wizualnie są bardzo do siebie podobne, ale mają różne właściwości. Pianka wysokoelastyczna dopasowuje się do kształtu ciała człowieka pod wpływem nacisku. Gdy materac jest pusty, wraca do swojego pierwotnego kształtu. To uniwersalne rozwiązanie, takie materac dobrze sprawdzają się np. w pokojach gościnnych lub hotelach. Pianka termoelastyczna dopasowuje się do kształtu ciała pod wpływem temperatury. Pełne dopasowanie trwa około dwóch tygodni. Po tym czasie materac można uznać za spersonalizowany. Od tej pory będzie bardzo wygodny, ale tylko dla osoby, która na nim na co dzień śpi.

Pianka poliuretanowa delikatnie dogrzewa ciało od spodu. Różni się tym od pianki lateksowej, która charakteryzuje się dobrą wentylacją i właściwościami chłodzącymi. Tym samym pianka poliuretanowa jest lepszym wyborem dla osób cierpiących na choroby o podłożu reumatycznym i potrzebujących ciepła, natomiast piankę lateksową poleca się osobom, które mocno się pocą i potrzebują chłodzenia w nocy oraz alergikom, gdyż lateks wykazuje właściwości antyalergiczne.

Materace sprężynowe mają zdecydowanie dłuższą historię niż piankowe. Były znane już na początku ubiegłego wieku. Początkowo występowały tylko jako materace bonellowe, czyli takie, w których sprężyny są ze sobą połączone i otulone gąbką. Taki materac można kupić i dziś, aczkolwiek powoli znikają one z rynku. Powód jest prosty – połączone sprężyny sprawiają, że materac faluje pod wpływem nacisku punktowego. Jest to szczególnie uporczywe w przypadku materacy dwuosobowych, gdy jedna osoba odczuwa ruch drugiej.
Nowoczesnym rodzajem materacy sprężynowych są materace kieszeniowe. W ich przypadku każda sprężyna włożona jest w osobny miniaturowy pokrowiec zwany kieszenią (stąd nazwa). Ruch jednej sprężyny nie jest przenoszony na pozostałe. Komfort spania na materacu sprężynowym zależy od liczby i gęstości ułożenia sprężyn. Materace o większej liczbie i większym zagęszczeniu nazywane są materacami multipocket.

Ile powinien kosztować dobry materac? Co ma wpływ na ceną jaką zapłacimy za wygodny materac? Gdzie kupić materac w Pabianicach?Pokrowiec jest tym, w czym kryje się wypełnienie materaca. Zazwyczaj nie poświęcamy mu dużo uwagi, zupełnie niesłusznie. Niektóre marki, na przykład Hilding, umożliwiają wybór pokrowca w zależności od potrzeb. Ceny pokrowców antyalergicznych i nieprzemakających podniosą nieco cenę końcową materaca.

Rozmiar materaca wpływa na cenę, ale nie powinno się porównywać materacy pod względem wielkości. Duży materac sprężynowy będzie tańszy od piankowego. Natomiast jeśli mamy dwa materace z tym samym wypełnieniem i w takim samym pokrowcu, to faktycznie ten mniejszy będzie tańszy. Jednak warto mieć na uwadze, że ceny materacy rosną wolniej niż ich rozmiary. Oznacza to, że podwójny materac nie kosztuje dwa razy więcej niż dwa pojedyncze.

Grubość materaca wpływa na cenę podobnie jak jego rozmiar. Grubszy materac piankowy zapewne będzie tańszy od tego cienkiego (zapewne, bo na cenę wpływa także rodzaj pianki), ale nie powinniśmy porównywać grubości dwóch zupełnie różnych materacy. Grubszy materac sprężynowy będzie tańszy niż nieco cieńszy piankowy. Najgrubsze są materace hybrydowe i one faktycznie kosztują najwięcej. To wyrób klasy premium – połączenie najlepszych właściwości materacy piankowych i sprężynowych.

Miejsce zakupu często jest wymieniane jako składowa ceny. Jednak takie założenie może być mylące. Materace o tych samych parametrach mają podobne ceny w różnych regionach Polski, niezależnie, czy szukamy materaca w Pabianicach, czy w Suwałkach. Jeśli ktoś ma wątpliwości, zawsze może zajrzeć do internetu, porównać ceny i dokonać zakupu online. Taką możliwość daje między innymi strona internetowa marki Hilding.

Ile kosztuje dobry materac?

Ceny materacy różnią się między sobą znacząco, dlatego to nie cena powinna być jedynym kryterium zakupu. Nie można powiedzieć, że materac A jest dobry, bo kosztuje X złotych, a materac B lepszy, bo kosztuje XX złotych. Dobre materace to pojęcie bardzo subiektywne. Szukając materaca, powinniśmy przede wszystkim określić interesujące nas parametry, a dopiero potem szukać korzystnej ceny.

Dobry materac pojedynczy (sprawdzamy to, zaglądając do cennika marki Hilding) może kosztować zarówno 1200 zł (materac sprężynowy Hilding Cha-Cha) jak i 1500 zł (materac piankowy Hilding Foxtrot). Za materac lateksowy Hilding Melody zapłacimy około 2000 zł.

Dobry materac podwójny niełatwo znaleźć. Trzeba pamiętać, że taki materac musi być wygodny dla dwóch osób. Jeśli obie mają podobną wagę i wzrost, trzeba kupić szeroki materac sprężynowy lub piankowy. Za ten pierwszy zapłacimy około 1600 zł (Hilding Cha-Cha) za drugi 2000 zł (Hilding Foxtrot). Jak widać, ceny rosną o około 25% w stosunku do pojedynczych materacy.
Jeśli natomiast mamy do czynienia z dwiema osobami o skrajnie różnych gabarytach, najlepszym rozwiązaniem będzie materac hybrydowy. Jego cena będzie wyższa, bo materac Hilding Dance kosztuje około 3700 zł, ale jest bardzo wygodny i dopasowany do potrzeb zarówno lekkich, jak i ciężkich osób. Ruch jednej nie przeniesie się na drugą. Nie ma tu efektu, że gdy jedna osoba zapadnie się na materacu, druga zostanie uniesiona do góry.

Dobry materac młodzieżowy nie kosztuje dużo. W sklepie internetowym Hilding kupimy go za około 700 zł. Materace młodzieżowe to materace piankowe, dobre dla osób o niskiej wadze. W przypadku nastolatków takie materace mogą posłużyć kilka lat. Potem trzeba je zmienić na dorosłe.

Dobry materac dla alergika to, w przypadku marki Hilding, materac Hilding Melody. Koszt materaca lateksowego z antyalergicznym pokrowcem to w tym wypadku około 2000 zł.

Dobry materac dla osoby przewlekle chorej powinien być oznaczony jako wyrób medyczny i posiadać odpowiedni certyfikat. Takie materace sprzedawane są z obniżoną stawką VAT, więc ich cena, mimo właściwości prozdrowotnych, nie jest wygórowana. Medyczny materac Hilding Makarena w rozmiarze 120X200 kosztuje około 3000 zł. To dość szeroki i wygodny dla jednej osoby materac. Jednak istotna może okazać się informacja, że ten sam materac w rozmiarze 90X200 (więc raczej wąski) kosztuje około 2200 zł.

Co ma wpływ na wyższą cenę materaca?

Wyższa cena materaca może być spowodowana tzw. wartością dodaną. Najczęściej jest to certyfikat świadczący o jakości nadany przez niezależną jednostkę badawczą lub długi (w stosunku do konkurencyjnych produktów) okres gwarancji. W przypadku marki Hilding jest to aż 15 lat gwarancji na wkład materaca. W tym czasie, zgodnie z zapewnieniem producenta, materac nie straci swoich pierwotnych właściwości.

Uzyskanie certyfikatu wymaga zachowania najwyższych standardów jakości, które muszą być potwierdzone specjalistycznymi badaniami, czasem eksperymentalnymi. Ich koszt uwidacznia się w cenie materaca, ale też kupując certyfikowany produkt, dostajemy materac klasy premium.