Marzy nam się zmiana koloru włosów? A może chcemy pokryć siwe włosy lub odrosty? Najlepszą opcja jest udanie się do fryzjera, jednak nie zawsze mamy na to czas, chęci i środki. Istnieje alternatywa, jaką jest farbowanie włosów w domu. Możemy to zrobić w łatwy i przyjemny sposób, wystarczy tylko znać kilka podstawowych zasad!

Od czego zacząć farbowanie włosów w domu?

Wydawać by się mogło, że farbowanie włosów to prosta czynność – mieszamy farbę i nakładamy ją. Przede wszystkim upewnijmy się, że nasze włosy są zdrowe, a także dobrze nawilżone. A jak prawidłowo farbować włosy w domu? Oto 9 najważniejszych zasad!

Zasada 1 – nie ufajmy zdjęciom na opakowaniu

Dobra farba to podstawa. Niestety, wielu z nas w pierwszej kolejności kieruje się grafiką. Warto tutaj zaznaczyć, że modelki na zdjęciu nie odzwierciedlają efektu, jaki możemy uzyskać na swoich włosach. Kierujmy się tutaj przede wszystkim kolorem farby pokazanej w ramce na górze opakowania. Sprawdzajmy także grafikę z tyłu opakowania, gdzie producenci zwykle pokazuje, jaki odcień uzyskamy na danym typie włosów.

Zasada 2 – wybierzmy bezpieczny kolor

Farbowanie włosów w domu - oto najlepsze triki!W domowych warunkach najlepiej trzymać się prostych rozwiązań i bezpiecznych kolorów. W ten sposób znacznie zmniejszymy ryzyko przykrej wpadki z niesatysfakcjonującym nas odcieniami. Miejmy również na uwadze, aby wybrany odcień pasował do karnacji! Natomiast ombre, refleksy czy koloryzację na platynowy blond najlepiej pozostawić fryzjerowi.

Zasada 3 – kupmy dwa opakowania

Nie każdy z nas pamięta, że ilość farby w opakowaniu nie jest uniwersalna. Dla uzyskania optymalnego efektu pamiętajmy, że na włosy krótsze wystarczy jedno opakowanie. Natomiast jeśli nasze włosy sięgają za łopatki lub są nieco krótsze, ale gęste i grube, to od razu zaopatrzyć się w dwa opakowania! Tutaj nie ma co oszczędzać, gdyż zbyt mała ilość farby nie da nam odpowiedniego, a także spodziewanego efektu.

Zasada 4 – unikajmy mycia włosów na 2 dni przed farbowaniem

Skóra naszej głowy produkuje sebum, które naturalnie chroni włosy. Z uwagi na to, zaleca się zrezygnowanie z mycia głowy na kilka dni przed farbowanie. Szacuje się, że 2 dni wystarczą, aby ochronić je przed działaniem drażniących substancji chemicznych zawartych w farbie, takich jak np. amoniak. Warto również je dobrze rozczesać, aby oczyścić pasma z kurzu, a także rozprowadzić sebum na całej długości włosów.

Zasada 5 – wykonaj próbę uczuleniową

Zasada ta nie podlega negocjacji. Niezależnie od tego, jak często używasz danej farby, zawsze wykonujemy próbę uczuleniową. Jest to ważne, gdyż skład kosmetyków może być w mniejszym lub większym stopniu zmodyfikowany, a zawarte w nich składniki mogą wywołać reakcję uczuleniową. Ponadto chronimy się przed spaleniem skóry głowy i masowym wypadaniem włosów. Próbę tą przeprowadza się poprzez nałożenie farby za uchem i obserwowaniu przez 48 godzin.

Zasada 6 – zabezpieczamy skórę przy linii włosów

Zanim nałożymy farbę na włosy, pamiętajmy, aby posmarować skórę przy linii włosów kremem emolientowym. Może on być wykonany na bazie wazeliny. Zabezpieczamy w ten sposób uszy, czoło, skronie i kark. Czynność ta może nas uchronić przed stworzeniem plam trudnych do zmycia. Jakiekolwiek zabrudzenia najlepiej usuwać od razu po koloryzacji, najlepiej za pomocą specjalnych chusteczek lub preparatów.

Zasada 7 – podzielmy włosy na sekcje

Farbując włosy w domowych warunkach należy zachować szczególną dokładność – wówczas będziemy mieć pewności, że zostały one pokryte w całości farbą. W tym celu warto podzielić pasma na sekcje. Wystarczy poprowadzić przedziałek od środka czoła, przez środek łowy aż po kark, a następnie wydzielić przedziałek poprzeczny.

Zasada 8 – farbujemy włosy od tyłu

Najlepiej rozpocząć od farbowania odrostów i siwych włosów, gdyż one jako najzdrowsze pasma, są najbardziej oporne na łapanie koloru. Następnie przechodzimy do włosów nad karkiem, potem wokół uszu, a na koniec farbujemy środek głowy. Ostatnią czynnością jest przeciągnięcie farby na końcówki, które są podatne na wnikanie barwnika.

Zasada 9 – zwilżymy włosy wodą przed spłukaniem farby

Często mamy problem z całkowitym spłukaniem farby. Właśnie dlatego najlepiej na początku wylać odrobinę wody na głowę i masując dłońmi, spienić preparat. Wówczas możemy przejść do płukania włosów. Powinno ono trwać tak długo, aż ociekająca z nich woda nie będzie czysta. Następnie zaleca się umycie głowy zwykłym szamponem.

Jak pielęgnować włosy po farbowaniu?

Po farbowaniu włosów w domu ważna jest odpowiednia pielęgnacja. W tym, celu warto używać szamponu oraz odżywki, które są bezpieczne dla koloru. Powinny mieć specjalne oznaczenie mówiące, że pomaga chronić kolor i zapobiega jego blaknięciu. Ponadto unikajmy zbyt częstego mycia włosów, uważajmy na stylizację z użyciem wysokiej temperatury oraz ograniczmy czas przebywania na słońcu. Do pielęgnacji włosów po farbowaniu zalicza się także zdrowe odżywianie oraz prawidłowe wysypianie się. Jak się okazuje, ostatnia kwestia jest niezwykle ważna, gdyż zapewnia włosom właściwą kondycję, gdyż cebulki są lepiej odżywione. Pamiętajmy zatem, aby odpowiednio zadbać o miejsce do spania, czyli łóżko. Powinno być ono wyposażone w materace, takie jak Hilding Conga. Inne modele znajdziemy także na www.hilding.pl.

Nie każdy z nas chce iść do fryzjera, aby zmienić kolor włosów. Jednak czasem odczuwamy taką wewnętrzną potrzebę zmian. Właśnie dlatego warto wiedzieć, jak we właściwy sposób farbować włosy w domu!