Floating, znany również jako terapia sensorycznej deprywacji, staje się coraz bardziej popularnym sposobem na osiągnięcie głębokiego relaksu i odcięcia się od zgiełku codziennego życia. To technika relaksacyjna, które minimalizuje bodźce zewnętrzne i umożliwia swojemu użytkownikowi pełne odprężenie. Ale jak dokładnie działa floating, czym on jest i dlaczego staje się tak popularny wśród wielu osób poszukujących wyciszenia i regeneracji? Dowiesz się tego w tym artykule!
Co to jest floating?
Floating polega na spędzeniu pewnego czasu w specjalnie przygotowanej kabinie lub basenie wypełnionym wodą z wysokim stężeniem, około 30%, soli Epsom (siarczanu magnezu). Woda jest podgrzewana do temperatury naszego ciała, co w połączeniu z solą pozwala naszemu ciału unosić się na powierzchni, dając uczucie nieważkości i lekkości. Te specjalne przestrzenie często nazywa się kabinami sensorycznej deprywacji. Są one całkowicie ciemne i dźwiękoszczelne, stworzone tak, aby zminimalizować bodźce zewnętrzne i tym samym pozwolić nam się zrelaksować.
Jak działa floating?
Działanie floatingu opiera się przede wszystkim na deprywacji sensorycznej. Kabiny floatingu są zaprojektowane tak, aby zminimalizować stymulację zewnętrzną. Brak światła i dźwięku pozwala mózgowi wejść w stan głębokiego relaksu, zbliżony do medytacji. Zyskuje on chwilę czasu na wytchnienie od ciągłego przetwarzania informacji. Poza tym istotna jest także nieważkość. Wysokie stężenie soli Epsom w wodzie powoduje, że ciało unosi się na jej powierzchni, podobnie jak w Morzu Martwym. Pozwala to zredukować nacisk na mięśnie i stawy, dzięki czemu ciało może osiągnąć głęboki relaks. Warto jednak wiedzieć, że floating to również befity fizjologiczne. Sól Epsom, która jest siarczanem magnezu, jest znana z właściwości relaksujących mięśnie i łagodzenia bólu. Wchłanianie magnezu przez skórę podczas sesji floatingu może pomóc w łagodzeniu bólów mięśniowych, skurczów i stresu. Z kolei dla wielu osób, stan deprywacji sensorycznej osiągnięty podczas floatingu jest zbliżony do stanu medytacji. Mózg może przejść w stan alfa, który jest związany z głębokim relaksem, intuicją i kreatywnością. Nierzadko floating pomaga także w redukcji stresu, lęku i objawów depresji. Dzięki temu może przynieść ulgę osobom cierpiącym na te dolegliwości, chociaż nie zastąpi tradycyjnych metod leczenia. Dlatego też warto pamiętać o istocie zdrowego snu. Nic nie zastąpi nam bowiem właściwej regeneracji umysłu oraz ciała. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na wyposażenie naszego łóżka. Być może zdecydujesz się na materac Hilding Mistral, który z pewnością zapewni Ci wszystko, co najlepsze. Na tej stronie: www.hilding.pl znajdziesz jednak więcej doskonałych modeli materaców.
Jak wygląda sesja floatingu?
Sesja floatingu jest zaprojektowana tak, aby zapewnić maksymalny komfort i relaks. Chociaż niektóre szczegóły mogą się różnić w zależności od konkretnego miejsca i preferencji użytkownika, typowa sesja floatingu zazwyczaj przebiega w następujący sposób. Na początek ważne jest tutaj przygotowanie. Przed wejściem do kabiny lub tanku floatingu warto usunąć wszelką biżuterię i inne akcesoria. Wiele ośrodków zaleca też unikanie spożywania kofeiny przez kilka godzin przed sesją, aby zapewnić głębszy relaks. Przed rozpoczęciem samej sesji bierze się również prysznic. Ma on na celu usunięcie kosmetyków, olejków czy potu z ciała, co zapewnia lepsze doświadczenie podczas floatingu. Następnie wchodzi się do kabiny lub tanku, wewnątrz których znajduje się woda o temperaturze zbliżonej do temperatury ciała. Po wejściu kabina się zamyka, a my pozwalamy sobie na pełny relaks. Niektóre kabiny mają nawet opcję zostawienia światła lub muzyki w tle, jeśli ktoś nie chce pełnej deprywacji sensorycznej. Taka sesja floatingu trwa zazwyczaj od 60 do 90 minut, choć czas może się różnić w zależności od preferencji i miejsca. Po zakończeniu zabiegu otwieramy kabinę i ją opuszczamy, a następnie ponownie bierzemy prysznic, aby spłukać z ciała roztwór solny. Po sesji wiele ośrodków oferuje również specjalne strefy relaksu, gdzie można spokojnie usiąść, napić się herbaty czy wody i podzielić swoimi doświadczeniami z innymi uczestnikami lub po prostu w ciszy przemyśleć przeżycia z zabiegu.
Dlaczego warto spróbować floatingu?
Floating posiada naprawdę wiele korzyści, które zachęcają do udania się na tego typu zabieg. Przede wszystkim floating to relaks dla ciała i umysłu. W stanie deprywacji sensorycznej mózg przechodzi w stan alfa, który jest związany z głębokim odprężeniem, medytacją i kreatywnością. Zwiększa się także nasza intuicja i zdolność do rozwiązywania problemów. Zabieg pomaga również zredukować stres. Brak bodźców zewnętrznych pozwala ukierunkować uwagę na wewnętrzne odczucia, co może pomóc w zmniejszeniu poziomu kortyzolu – hormonu stresu. Poza tym floating przyczynia się także do poprawy jakości naszego snu. Regularne zabiegi pozwalają się cieszyć lepszym wypoczynkiem i pomagają zmniejszyć problemy związane z bezsennością. Ponadto floating to też doskonałe rozwiązanie na regenerację mięśni. Roztwór soli Epsom działa bowiem kojąco na zmęczone mięśnie, przyspieszając odbudowę tkanek, a tym samym regenerację ciała. Dzięki efektowi nieważkości i działaniu soli Epsom, floating może także pomóc w łagodzeniu bólów głowy, bólów mięśniowych czy stawów. Z kolei magnez zawarty w roztworze solnym jest znanym środkiem łagodzącym napięcia mięśniowe i skurcze. Co więcej, floating może stymulować krążenie krwi, co przekłada się na lepsze dotlenienie ciała i ogólną poprawę funkcjonowania układu naczyniowo-sercowego. Zawarta w wodzie sól Epsom wpiera również procesy detoksykacji organizmu, poprawiając ogólne samopoczucie. Na koniec zabieg floatingu to również wsparcie zdrowia psychicznego. Może on przynieść ulgę osobom cierpiącym na depresję, lęk czy PTSD. Aczkolwiek warto pamiętać, o tym, że nie jest w stanie zastąpić tradycyjnych metod leczenia. Jednakże podsumowując, floating to doskonałe rozwiązanie zarówno dla osób, które chcą poprawić swoje samopoczucie fizyczne, jak i dla tych, którzy szukają spokoju mentalnego.
Floating to niezwykle interesująca metoda relaksacji, która zdobywa coraz większą popularność na całym świecie. Oferując unikalne doświadczenie sensorycznej deprywacji oraz korzyści zdrowotne, staje się atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnych metod relaksacji. Jeśli szukasz sposobu na odstresowanie się, regenerację po intensywnym wysiłku fizycznym czy po prostu chcesz doświadczyć czegoś nowego, floating może być dla Ciebie odpowiedzią.