Każdy, kto posiada prawdziwego przyjaciela, wie, jak ważna jest to relacja i jak dużą rolę może odgrywać w szczególności w dorosłym życiu. Na tym etapie życia zmagamy się bowiem z wieloma problemami, a codzienność może nas mocno przytłaczać i sprawiać, że brakuje nam czasu dla naszych bliskich. Jednak świadomość tego, iż zawsze mamy się do kogo zwrócić o pomoc i wiemy, kto nas z chęcią wysłucha, pozwala nam dalej intensywnie działać. Pojawia się natomiast pytanie, jak pielęgnować przyjaźń w dorosłym życiu, skoro brakuje nam czasu na własne potrzeby? Co zrobić, aby relacja faktycznie była długoletnia oraz treściwa?

Pamiętaj, że dystans nie równa się utracie

W młodości, w szczególności podczas szkolnych lat, przyjaźń wiązała się z niemalże codziennym kontaktem oraz widywaniem na lekcjach czy po w trakcie ulubionych aktywności. Opierała się ona na zainteresowaniu podobnymi kwestiami i wsparciem w obowiązkach szkolnych. Czy tak jednak wygląda prawdziwa przyjaźń? No nie do końca. Przyjaźni nie powinniśmy mylić z przywiązaniem do danej osoby ze względu na częsty kontakt i wspólne tematy do rozmowy. Przyjaźń w dorosłym życiu to przede wszystkim taka relacja, w której możemy na sobie nawzajem polegać, niezależnie od tego, czy widzieliśmy się wczoraj, czy może miesiąc temu. Na tym etapie życia trudno ukryć, że utrzymanie wartościowych relacji jest trudne i ciężko pogodzić częste spotkania z codziennymi obowiązkami. Musimy więc pamiętać, że dystans nie równa się utracie przyjaciela. Brak kontaktu nie jest tutaj spowodowany pewnym konfliktem, a raczej innymi priorytetami: pracą czy życiem rodzinnym. Nierzadko bywa też tak, że przyjaciel wyprowadza się na drugi koniec kraju, a kontakt ogranicza się do rozmów telefonicznych. Jeżeli obie strony są tego świadome, relacja nadal z powodzeniem może się rozwijać. Utrzymywanie silnych więzi na odległość nie jest niemożliwe. Istotne jest jedynie to, że w każdym momencie mamy się do kogo zwrócić i nie zapominamy o tym, kto jest naszym prawdziwym przyjacielem.

Regularny kontakt

Rola przyjaźni w dorosłym życiu: jak pielęgnować relację na tym etapie życia?W pewnym momencie naszego życia drogi z konkretnymi osobami się po prostu rozchodzą ze względu na różne priorytety. Jedni zakładają rodzinę, drudzy rozkręcają własny biznes, a jeszcze inni oddają się rozrywkom i nie zależy im na stabilizacji. To naturalne zjawisko, na które powinniśmy być przygotowani. Jednakże prawdziwy przyjaciel zostanie z nami niezależnie od tego, jakimi przekonaniami się obecnie kierujemy. Ważne jest natomiast to, aby utrzymywać ten kontakt, nawet jeśli jego regularność ma ograniczać się do jednej rozmowy telefonicznej na miesiąc. Przyjaciel musi wiedzieć, że o nim pamiętamy i czuć się doceniany. Istotne jest także to, aby wykazywać chęć spotkania w rzeczywistości. Zakłada się, że dla przyjaciela zawsze powinniśmy znaleźć czas, choćby miałaby być to jedynie godzina w ciągu dnia.

Empatia i zrozumienie

Wraz z upływem czasu ludzie się zmieniają, ponieważ doświadczają różnych sytuacji oraz przechodzą przez różne etapy życia. Rolą przyjaciela w tym przypadku jest wykazanie empatii i zrozumienia. Jeśli nasz kontakt jest dość sporadyczny, zaskoczeniem nie powinien być fakt, że druga strona się znacząco zmieniła – kierują ją nieco inne wartości i przekonania. Często odbiegają one od naszych własnych, lecz powinniśmy pamiętać, iż nie ma w tym nic złego, a w dorosłym życiu takie przypadki są jak najbardziej naturalne. Oferujmy więc wsparcie w trudnych dla przyjaciela momentach, a także cieszmy się z jego sukcesów. Nie bez znaczenia pozostaje tutaj także obiektywizm. Pamiętajmy, że dla nas sukcesy te mogą być nieznaczące, jednak dla naszego przyjaciela są na wagę złota. Niestety w obecnym świecie nierzadko właśnie dochodzi do sytuacji, w których różne priorytety, cele i wartości dzielą nasze drogi, a my nie potrafimy cieszyć się z osiągnięć innych osób. Pamiętajmy również o wykazaniu zrozumienia, jeśli nasz przyjaciel faktycznie potrzebuje czasu, a spotkanie może przełożyć się na późniejszy termin. Niestety dorosłość to często niespodziewane i konieczne zmiany planów.

Wspólne zainteresowania i aktywności

Jak jednak jeszcze można pielęgnować przyjaźń w dorosłym życiu? Być może warto znaleźć wspólne zainteresowania i aktywności, które będą formą spędzania wolnego czasu zarówno dla Ciebie, jak i Twojego przyjaciela? Spotkanie z bliską nam osobą nie musi bowiem polegać na wielogodzinnym przesiadywaniu nad kawą oraz słodkościami. Przykładowo jeśli jesteś świeżo upieczoną mamą, możesz zaprosić swoją przyjaciółkę na wspólny spacer z maluchem. Jeżeli z kolei jesteś fanem aktywności fizycznej i poświęcasz jej dużą część swojego codziennego życia, zaproponuj przyjacielowi wspólny trening. Wtenczas okazuje się, że regularne spotkania nie są niemożliwe, a wymagają jedynie znalezienia takiego zajęcia, które będzie atrakcyjne i pożyteczne dla obu stron. Mogą to być nawet wspólne zakupy spożwycze – kto bowiem powiedział, że taka forma spotkania jest niedozwolona?

Nie zapominaj jednak o zdrowym wypoczynku, który powinien wynosić około 8 godzin dziennie. Aby polepszyć jakość swojego snu, możesz z kolei zdecydować się na zakup wygodnego materaca – w wielu salonach w Pabianice znajdziesz doskonałe produkty do dla regenerującego snu.

Szczerość i otwartość

Na koniec należy także pamiętać o tym, że zdrowa relacja, a przede wszystkim przyjaźń, oparta jest na szczerości. W dorosłym życiu mamy prawo nie mieć czasu lub chęci na spotkanie z przyjacielem, ale istotne jest to, aby być otwartym i nie zatajać prawdy. Zawsze możemy zadzwonić do przyjaciela, powiedzieć, że nie czujemy się najlepiej i potrzebujemy nieco więcej przestrzeni. Bądźmy też gotowi dzielić się uczuciami i doświadczeniami, a jednocześnie wykazujmy chęć wysłuchania drugiej strony. Szczerość i otwartość to te wartości, które podtrzymują prawdziwą przyjaźń, nawet jeśli nasz kontakt jest ograniczony i posiadamy inne priorytety w swoim życiu.

Utrzymanie prawdziwej przyjaźni w dorosłym życiu nie jest więc niemożliwe, a wymaga jedynie zachowania kilku istotnych aspektów, takich jak regularny kontakt, szczerość, zrozumienie czy empatia. Poza tym przyjaźń na tym etapie może być naprawdę wartościowa i dodawać nam siły do dalszego działania i pokonywania własnych przeszkód. Nie zapominajmy więc o niej w codziennej gonitwie i doceniajmy wartość prawdziwych przyjaciół w naszym życiu. Koniec końców kiedyś może nam im zabraknąć, a my będziemy żałować, że lepiej nie zadbaliśmy o tę relację.