Migrena to naprawdę dokuczliwa dolegliwość, która lubi powracać i skutecznie utrudniać naszą codzienność. To zaburzenie neurologiczne dotykające miliony ludzi na całym świecie. Zastanawiamy się więc, jak z nią walczyć i skąd w ogóle bierze się migrena. Choć jej mechanizm wciąż nie jest w pełni zrozumiany, istnieje wiele czynników wyzwalających i sposobów radzenia sobie z tym schorzeniem. W tym artykule dowiesz się, jakie są możliwe przyczyny migreny i jak jej przeciwdziałać.

Czym jest migrena?

Migrena to powszechnie występująca dolegliwość, która w szczególności dotyczy kobiet, rzadziej mężczyzn. To nawracający, napadowy, jednostronny ból głowy, któremu mogą towarzyszyć też inne objawy. Sam ból może się natomiast nasilać przy wysiłku fizycznym i silnych emocjach. Ma on charakter pulsacyjny – chory może odczuwać tętnienie zgodne z biciem serca, zarówno w trakcie wysiłku fizycznego, jak i w spoczynku, przez co często ból jest nawet rozpierający lub rwący. Ponadto można wyróżnić kilka rodzajów migreny: hemiplegiczną, oczną, powikłaną, prawdopodobną , lecz najczęściej występującym bólem migrenowym jest migrena bez aury – dotyczy ok. 75% chorych.

Objawy migreny

Migrena: jej przyczyny i jak z nią walczyć?Najbardziej charakterystycznym objawem migreny jest oczywiście silny, pulsujący ból głowy, zazwyczaj zlokalizowany po jej jednej stronie (migrena prawostronna lub lewostronna). Dolegliwości mogą jednak obejmować też oczodół, stąd mówi się o migrenie ocznej. Aczkolwiek sam ból głowy często nie jest jedyną dolegliwością. Migrenie mogą także towarzyszyć nudności i wymioty oraz nadwrażliwość na bodźce. Osoba dotknięta tym schorzeniem ciężko znosi hałas, intensywne zapachy i światło. Niektórzy pacjenci mogą również doświadczać zaburzeń wzroku, takich jak migotanie światełek czy tymczasowe utraty pola widzenia. Migrena może natomiast od kilku do nawet 72 godzin. Jeżeli ból utrzymuje się dłużej, mówimy o stanie migrenowym. Warto też zaznaczyć, że migrenę dzieli się na kilka faz kolejno następujących po sobie. Pierwsza jest faza zwiastunów, której towarzyszy pobudzenie, zaburzenia koncentracji czy nawracające ziewanie. Po niej następuje tzw. aura – pojawia się ona tuż przed lub razem z fazą bólu głowy, a niekiedy po rozpoczęciu fazy bólu głowy. Dwiema ostatnimi fazami są: faza ustępowania bólu i faza ponapadowa, która oznacza po prostu niepokój przed kolejnym napadem bólu. Każda z faz może mieć różną długość, ale nie zawsze wszystkie muszą się pojawiać.

Przyczyny migreny

Niestety dotychczas nie rozpoznano jednoznacznej przyczyny migreny. Pewne jest jednak, że jest to schorzenie wywołane przez czynniki genetyczne. Migrena często występuje rodzinnie, dlatego też osoby mające krewnych z migreną mają większe prawdopodobieństwo doświadczania tego schorzenia. Badania sugerują także, że migrena może być spowodowana zmianami w neurochemii mózgu, takimi jak nieprawidłowa regulacja neuroprzekaźników, w tym serotoniny. Nierzadko wskazuje się również na czynniki środowiskowe. Zmiana pogody, niskie ciśnienie, intensywne światło, dźwięki czy zapachy oddziałują na naczynia krwionośne i powodują ból głowy. Niektóre substancje chemiczne, spożywane pokarmy (jak czerwone wino, czekolada, czy niektóre sery) także mogą wywoływać ataki migreny u osób wrażliwych. Poza tym ból migrenowy może być nasilany lub wyzwalany przez głód, niedobór lub nadmiar snu, alkohol, silne zmęczenie, otyłość, nadużywanie leków czy stres. Za przyczynę migreny często też uznaje się zmiany hormonalne. Migrena może występować w trakcie miesiączki, jajeczkowania czy stosowania leków hormonalnych.

Jak walczyć z migreną?

Pozostaje zatem pytanie: jak skutecznie walczyć z migreną? Tutaj odpowiedź znowu nie jest taka prosta. Przede wszystkim leczenie farmakologiczne migreny dzieli się na doraźne (przyjmowane w celu zmniejszenia dolegliwości, gdy one wystąpią) oraz profilaktyczne (przyjmowane codziennie, w celu zmniejszenia liczby i intensywności ataków). Z kolei leczenie niefarmakologiczne obejmuje najczęściej unikanie czynników wyzwalających bóle głowy (np. modyfikacja diety), terapię behawioralną (np. zarządzanie stresem, terapia relaksacyjna), prawidłową higienę snu i zimne okłady.

Kluczowym krokiem w zarządzaniu migreną jest jednak śledzenie czynników wyzwalających i staranne dokumentowanie ataków, co pozwala zidentyfikować potencjalne wyzwalacze. Na tej podstawie możemy dopiero dobrać odpowiednią metodę leczenia niefarmakologicznego lub farmakologicznego. Jeżeli wraz z upływem czasu ataki powracają, konieczne będzie zastosowanie leczenia profilaktycznego.

Farmakoterapia, która uwzględnia stosowanie leków przeciwbólowych, takich jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. ibuprofen), oraz specjalistyczne leki przeciwmigrenowe (jak tryptany), może szybko i skutecznie złagodzić objawy migreny. Jednak należy mieć na uwadze niepożądane efekty uboczne, zwłąszcza jeżeli nie skonsultowaliśmy się wcześniej z lekarzem.

Natomiast terapia profilaktyczna może być zalecona przez lekarza w przypadku silnych i częstych ataków migreny. Obejmuje ona regularne przyjmowanie leków w celu złagodzenia objawów tego schorzenia. Terapia trwa przez minimum 3 miesiące i może nawet sięgać rok. Po tym czasie dużo pacjentów zauważa poprawę. Po odstawieniu leczenia profilaktycznego napady mają miejsce o wiele rzadziej i są słabsze.

Jednakże w każdym z przypadków zawsze warto zadbać o regularny sen i zdrowy tryb życia. Treściwy wypoczynek, regularne posiłki, unikanie stresu oraz regularna aktywność fizyczna mogą pomóc w zmniejszeniu częstotliwości ataków migreny. Nie zapominajmy też o doborze odpowiedniego materaca do snu. W Pabianicach nie brakuje salonów z wysokiej jakości materacami, które gwarantują głęboki wypoczynek. W sklepach online też znajdziesz doskonałe produkty do snu – koniecznie zajrzyj pod te linki: hilding.pl, sleepinghouse.pl.

Migrena jest chorobą, która nie tylko powoduje fizyczny dyskomfort, ale także znacząco wpływa na życie codzienne. Zrozumienie czynników wyzwalających oraz skuteczne zarządzanie objawami to kluczowe elementy walki z tym schorzeniem. Warto jednak skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia odpowiedniego planu leczenia i redukcji dolegliwości związanych z migreną.