Wybór odpowiedniego i przede wszystkim wygodnego materaca nie należy do prostych zadań. Większość klientów zastanawia się, na co w szczególności zwrócić uwagę kupując materac, aby zagwarantować sobie jak najlepsze warunki do wypoczynku. W poniższym materiale rozwiewamy najczęściej pojawiające się wątpliwości i wyjaśniamy, co zwiększa prawdopodobieństwo, że materac spełni nasze oczekiwania.

Większość z nas co jakiś czas decyduje się na wymianę materaca. Najczęstszym powodem jest to, że poprzedni się odkształcił, stracił swoją sprężystość, elastyczność albo ogólną funkcjonalność. Niektórzy jednak zamierzają kupić nowy materac z powodu chęci poprawy swojej wygody, w tym jakości odpoczynku. Podpowiadamy, jak dokonać satysfakcjonującego wyboru.

Materac a jakość snu

Odpowiednio przygotowane i wygodne miejsce do spania zwiększa szansę na regenerację naszego organizmu. Bez odpowiedniej długości oraz jakości snu stajemy się bowiem mniej odporni fizycznie oraz psychicznie, tracimy energię, motywację do działania, nie potrafimy się skoncentrować. Ponadto spada nasza wydajność, kreatywność, zwiększa się czas reakcji, mamy gorsze samopoczucie i kiepski humor. Niedobór snu lub jego niedostateczna jakość może prowadzić także do wielu poważnych chorób i dolegliwości. Z tego powodu powinniśmy zadbać o to, w jakich warunkach wypoczywamy, a w szczególności na jakim materacu śpimy. Jak się bowiem okazuje, ma to kluczowe znaczenie jeśli chodzi o poprawę snu, która z kolei wpływa pozytywnie na każdą płaszczyznę naszej prywatnej i zawodowej codzienności.

Przygotowanie miejsca do spania

Czy ilość sprężyn w materacu przekłada się na komfort snu? Gdzie w Pabianicach można znaleźć dobre materace sprężynowe?Wielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny jest sen, ale mimo to niewielu robi wszystko, co w ich mocy, aby zadbać o tę sferę życia. Tymczasem w łóżku spędzamy minimum jedną trzecią każdego dnia, a większość z nas jeszcze więcej czasu. Materac nie służy nam bowiem wyłącznie w porze nocnej, ale także w dzień, gdy na przykład oglądamy film czy leżymy i czytamy książkę. Aby ciało mogło zregenerować się po wielu godzinach pracy, musi mieć do tego optymalne warunki. Ma to znaczenie zarówno jeśli chodzi o osoby pracujące fizycznie, których organizm jest poddany przez cały dzień solidnemu wysiłkowi, jak i te, które wykonują swoją pracę siedząc wiele godzin przy biurku.

Czy liczba sprężyn w materacu ma znaczenie?

Decydując się na materac sprężynowy mamy do wyboru przede wszystkim materac bonellowy oraz kieszeniowy. Różnią się one funkcjonalnością oraz sposobem działania sprężyn, co z kolei bezpośrednio wpływa na odczucia użytkownika. W przypadku materaca bonelowego sprężyny są ze sobą połączone, dzięki czemu uginanie się jednej pod wpływem nacisku ciała powoduje, że wraz z nią zaczynają pracować inne. Charakterystyczną cechą tego typu materaca jest tzw. sprężystość progresywna, w przypadku której sprężyny reagują oporem wprost proporcjonalnie do tego, jak duży jest nacisk. Odmienny mechanizm występuje przy materacach kieszeniowych, w których każda sprężyna znajduje się w oddzielnej tkaninowej kieszeni. Efektem tego jest to, że nacisk na jedną sprężynę nie wywiera wpływu na pozostałe, dzięki czemu materac zyskuje elastyczność i dostosowuje się do ciała. W tym miejsce pojawia się pytanie, czy liczba sprężyn w materacu ma znaczenie?

Ile sprężyn najczęściej znajdziemy w materacu?

Nowoczesne materace sprężynowe posiadają dość złożoną budowę. Wszystko po to, aby zapewnić użytkownikowi zarówno komfort, bezpieczeństwo, ale także większą wytrzymałość i jak najdłuższą “żywotność” samego materaca. Ile sprężyn w materacu to odpowiednia liczba, aby spało się wygodnie? Trudno odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ każdy rodzaj, a tym bardziej model jest nieco inny, nie mówiąc już o różnych rozmiarach. Jeśli chodzi jednak o standardowe parametry, ilość sprężyn w materacach bonellowych waha się w granicach od około 100 do 200 w przeliczeniu na metr kwadratowy. W przypadku materaców kieszeniowych z kolei liczba ta może osiągnąć od około 200 do nawet 1000 na jednym metrze kwadratowym!

O czym pamiętać, dobierając liczbę sprężyn w materacu?

Liczba sprężyn w materacach to więc jedna z kluczowych kwestii, na jakie trzeba zwrócić uwagę przy wyborze. Im jest ich więcej, tym lepiej, ponieważ wówczas dokładnie zapełniają one całą powierzchnię materaca, tworząc sporą liczbę punktów podparcia. Dzięki temu możliwa jest całkowita regeneracja naszego ciała, w tym w szczególności mięśni i kręgosłupa. Duża ilość sprężyn w materacu to wręcz konieczność dla osób w podeszłym wieku lub takich, które cierpią na wszelkiego rodzaju skrzywienia kręgosłupa, wady postawy, bóle stawów. Na tego typu aspekty zwraca uwagę wielu lekarzy, którzy wręcz zalecają, aby przy podejmowaniu decyzji o zakupie nowego materaca zwracać uwagę właśnie na liczbę oraz rozmieszczenie sprężyn. Kupując odpowiedni materac dokonujemy inwestycji w swoje zdrowie i minimalizujemy ryzyko wystąpienia w przyszłości wielu schorzeń.

Gdzie w Pabianicach można znaleźć dobre materace sprężynowe?

Materace sprężynowe od lat nie tracą na popularności. Do ich niewątpliwych zalet należy zaliczyć świetny stosunek jakości do ceny, uniwersalność, nowoczesny design i powszechność. Szeroki wybór dostępnych na rynku modeli powoduje, że każdy znajdzie materac “skrojony” pod własne potrzeby i to w przystępnej cenie! Z całą pewnością warto zaufać sprawdzonym producentom, na przykład marce Hilding, która tworzy wygodne, ergonomiczne i wytrzymałe materace. Każdy z nich powstaje z przyjaznych człowiekowi, ale i środowisku naturalnemu materiałów. Materace można obejrzeć i kupić w sklepach stacjonarnych, ale coraz większą popularnością – szczególnie podczas pandemii koronawirusa – cieszą się zakupy w sklepie internetowym, gdzie można zapoznać się z dokładnymi parametrami poszczególnych modeli. Nie warto zwlekać i już dziś zadbać o swój komfort i zdrowie.