Wybór odpowiedniego materaca to jedna z najważniejszych decyzji, jakie podejmujemy w kontekście naszego zdrowia i samopoczucia. Doskonale dobrany materac ma ogromny wpływ przede wszystkim na jakość naszego snu, a co za tym idzie, również na stan zdrowia naszego organizmu, w tym kręgosłupa. To właśnie kręgosłup, stanowiący oś naszego ciała, wymaga szczególnej troski i uwagi. Niewłaściwe podparcie podczas snu może prowadzić do szeregu problemów, takich jak ból pleców, sztywność mięśni, a w dłuższej perspektywie – do poważniejszych schorzeń ortopedycznych. Dlatego też, dokonując wyboru materaca, warto uwzględnić kilka kluczowych czynników, które pomogą nam zadbać o zdrowie kręgosłupa i zapewnią komfortowy oraz regenerujący sen. W poniższym artykule dowiesz się, na jakie cechy materaca należy zwrócić uwagę, aby wybrać ten jeden idealny model zapewniający nam dobry sen podczas każdej nocy. Jeśli jesteś ciekawy tego tematu, to koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią tego artykułu!

Poznaj kluczowe czynniki, które należy uwzględnić przy wyborze materaca dla zdrowia kręgosłupa

Kluczowe czynniki, które należy uwzględnić przy wyborze materaca dla zdrowia kręgosłupa, obejmują kilka istotnych aspektów, takich jak twardość materaca, materiał, z którego jest wykonany, oraz jego zdolność do zapewnienia odpowiedniego wsparcia. Poniżej znajdziesz szczegółowy przegląd tych elementów:

  • Rozmiar materaca – nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że wielkość materaca może mieć wpływ na zdrowie naszego kręgosłupa. Jeśli kupimy zbyt krótki lub wąski materac, to może on nie pozwalać na swobodne ułożenie się i sprawić, że nasze ciało będzie ograniczone. Dlatego też najlepiej kupić materac odpowiadający naszym potrzebom i dostosowany do wielkości sypialni, aby niepotrzebnie jej nie zagracić. Najlepszym wyborem dla singla będzie łóżko o wymiarach 80×200 cm, 90×200, 100×200 cm lub 120×200 cm, natomiast dla pary świetnym rozmiarem materaca będzie 140×200 cm, 160×200 cm oraz 180×200 cm.
  • Twardość materaca – jest to jedno z najważniejszych kryteriów, które koniecznie powinniśmy wziąć pod uwagę, szukając idealnego dla siebie materaca. Zarówno zbyt miękki, jak i zbyt twardy materac może przyczyniać się do problemów z kręgosłupem. Materac powinien być na tyle twardy, aby utrzymywać kręgosłup w naturalnej pozycji, ale jednocześnie na tyle miękki, aby dostosować się do kształtu ciała i zmniejszyć punkty nacisku. Poznaj kluczowe czynniki, które należy uwzględnić przy wyborze materaca dla zdrowia kręgosłupaNaszym zdaniem optymalne jest, aby dopasować twardość materaca do swojej wagi, ponieważ wtedy będziemy mieć pewność, że nasz kręgosłup ma odpowiednie wsparcie. Jeśli ważysz mniej niż sześćdziesiąt kilogramów, to wybierz materac bardzo miękki z oznaczeniem H1. H2 natomiast to materac średnio miękki, który doskonały będzie dla osób, których masa ciała waha się między 60 a 80 kilogramów. Jeszcze twardszy materac, czyli ten z oznaczeniem H3 idealnie sprawdzi się w sypialniach osób ważących od osiemdziesięciu do stu kilogramów, natomiast najtwardsze modele, czyli te oznaczone H4 będą doskonałym wyborem, których waga przekracza 100 kilogramów.
  • Materiał wypełniający – materiał, z którego wykonany jest materac, ma również ogromne znaczenie. Popularne opcje to pianka termoelastyczna, która dopasowuje się do sylwetki za pomocą ciepła ciała oraz pianka wysokoelastyczna, będąca niezwykle elastyczna i miękka. Bardzo modne są także sprężyny, a dokładniej wypełnienie kieszeniowe, w którym każda pojedyncza sprężyna umieszczona jest w osobnej komorze, co sprawia, że są bardzo równomiernie ułożone i doskonale podtrzymują ciało w każdym jego miejscu. Materace dzielą się na piankowe, sprężynowe oraz hybrydowe, w zależności od tego, jakie mają wypełnienie. Oczywiście to nie wszystkie materiały, które mogą wypełniać materac i jest ich znacznie więcej! Wyróżnić tutaj należy blat kokosowy, który sprawia, że podłoże jest nieco twardsze.
  • Dopasowanie do pozycji spania – pozycja, w której najczęściej śpisz, również powinna wpływać na wybór materaca. Osoby śpiące na boku potrzebują zazwyczaj bardziej miękkiego materaca, który pozwoli na odpowiednie wsparcie bioder i ramion, podczas gdy osoby śpiące na plecach lub brzuchu mogą preferować twardszy materac, który zapewni odpowiednie podparcie dla dolnej części pleców i zapobiegnie zapadaniu się bioder.
  • Wsparcie i dopasowanie – dobry materac powinien oczywiście zapewniać równomierne wsparcie dla całego ciała, niezależnie od pozycji snu. Niezwykle ważne jest, aby podłoże równomiernie rozkładało ciężar ciała i zapobiegało tworzeniu się punktów nacisku, które mogą prowadzić do bólu i dyskomfortu. Wsparcie jest szczególnie ważne dla dolnej części kręgosłupa, która jest najbardziej narażona na niewłaściwe podparcie.
  • Wentylacja – koniecznie pamiętaj także o odpowiedniej wentylacji wewnątrz materaca, ponieważ pozwoli Ci to zapewnić sobie odpowiednią higienę snu. W środku materaca może gromadzić się wilgoć, która następnie może wspomagać tworzenie się grzybów czy rozmnażanie roztoczy. Dlatego też tak istotna jest odpowiednia cyrkulacja powietrza, która jest zapewniona we wszystkich materacach marki SleepMed!
  • Indywidualne preferencje, wymagania i potrzeby – każda osoba ma unikalne potrzeby, wymagania i preferencje dotyczące snu. Ważne jest, aby przed zakupem przetestować różne rodzaje materacy, aby znaleźć ten, który najlepiej odpowiada Twoim indywidualnym wymaganiom. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój wybór będzie odpowiedni, to udaj się do jednego z wielu sklepów marki SleepMed i przetestuj wybrany model osobiście.

Wybór odpowiedniego materaca jest kluczowy dla zdrowia kręgosłupa i ogólnej jakości życia. Dbałość o te istotne czynniki pomoże Ci znaleźć materac, który zapewni Ci nie tylko komfortowy sen, ale również wsparcie, które jest niezbędne dla zdrowia Twojego kręgosłupa.

Idealny materac marki SleepMed!

Świetnym wyborem, który doskonale podpiera kręgosłup, jest materac SleepMed Hybrid Supreme Plus. Jego wypełnienie składa się z wkładu kieszeniowego, pianki wysokoelastycznej, pianki hybrydowej oraz odpinanego topu wykonanego z profilowanej pianki termoelastycznej, oraz innej pianki. Całość tworzy doskonałą powierzchnię do kilkugodzinnego odpoczynku, która jest całkowicie bezpieczna dla Twojego kręgosłupa!

Teraz już na pewno wiesz, na jakie aspekty powinieneś zwrócić uwagę, kupując idealny materac doskonale dopasowany do Twoich potrzeb, preferencji i wymagań. Pamiętaj, aby idealnie podpierał on kręgosłup na jego całej długości, ponieważ to zapewni Ci bezpieczny sen i brak bólu w okolicach pleców zaraz po przebudzeniu. Nie czekaj i już dziś zamów jeden z modeli marki SleepMed, aby zapewnić sobie optymalny sen!

Poznaj kluczowe czynniki, które należy uwzględnić przy wyborze materaca dla zdrowia kręgosłupaSleepMed Hybrid Supreme Plus to materac przeznaczony do profilaktyki wad rozwojowych układu ruchowego(mięśniowo-kostnego) oraz zdrowego snu. Producent: SleepMed. Przedstawiciel i prowadzący reklamę: ABCOMFORT Sp. z o.o.